والندر، کارگاه خسته اما دونده

والندر، کارگاه خسته اما دونده

سریال والندر بر اساس کتابی به همین نام و از روی نسخه سوئدی نوشته هنینگ مانکل ( Henning Mankell) ساخته شده است. از این کارگاه اقتباس های متعددی صورت گرفته است و مانند پووارو و شرلوک هلمز داستان های قدیمی در قالب های متفاوتی ریخته شده است. اما در اینجا از نسخه انگلیسی والندر حرف می زنیم که صدا و سیمای خودمان هم آن را به نمایش در آورد.

کرت والندر کارگاه باریک بینی است که خسته از زندگی روزمره ناچار است خسته و درمانده بی کمکی پیش برود و راز قتل هایی را حل کند که روحش را می خراشند و با خود می برند. این آزار آنقدر عمیق است که زندگی خانوادگی ش را در هم پیچیده و حتا بر روی خوابیدنش هم تاثیر گذاشته او روی تخت نمی خوابد و مدام بر روی صندلی ش ولو می شود.

تنها یاورش همکارش و دخترش هستند. او تنهایی را زمانی تلخ و عمیق تجربه می کند که همکارش کشته می شود و همه شواهد بر ناپاکی او اذعان دارند وحتا بقیه همکاران هم می پذیرند او برای پاک کردن نامش می کوشد. خسته و درمانده چنگ می زند و جلو می رود. این همان چیزی است که این کارآگاه را برای ما انسانی تر و باور پذیر تر می کند.

Wallander1

هر چند که پووارو و شرلوک را می پذیریم و لذت می بریم اما با کارآگاه کرت والندر زندگی می کنیم. این ساخته بی بی سی انقدر پر قدرت هست که نتوان از کنارش به راحتی گذشت و آن را چند باره دید. چهره بازیگر اصلی در نقش کرت والندر، کنت برانا، انقدر خستگی را باور پذیر می کند که در شخصیت او شک نمی کنید. بازی برانا درخشان است. اگر تنها چهره هولمز پس از سال ها هنوز جرمی برت است یا پووارو را با دیوید ساچت بخاطر می آوریم، والندر نیز با چهره کنت برانا برایمان جاویدان می شود.

فیلمنامه اقتباسی این سریال که از امشب روی آنتن می رود به قلم ریچارد کوتان و ریچارد مکبراین نوشته شده و تصویربرداری آن نیز در شهر ایشتاد سوئد، محل زندگی کارآگاه والندر انجام‌شده است.

این سریال در کشورمان با مدیریت جلال مقامی دوبله‌ شده است و در این سریال شهراد بانکی به‌ جای کنت برانا صحبت کرده است. جواد پزشکیان، سیامک اطلسی، شراره حضرتی، مهرداد ارمغان، بتسابه کاظمی، آرزو روشناس، نازنین یاری، آیدین درویش زاده، حمیدرضا مقامی، علی عابدی، فرزانه شجاعی و محبت دارآفرین نیز در دوبله این سریال حضور داشته‌اند.

در این سریال چنان از مناظری بدیع استفاده شده است که بسیاری از آژانس های مسافرتی انگلستان به خصوص آزانسی که برای سریال کار می کرده است درخواست های باورنکردنی برای مسافرت به این مکان ها از سوی بینندگان انگلیسی داشته است. پس از دیدن سریال شما هم وسوسه انگیز بودن این تصاویر را حتما تصدیق می کنید و نقش تصویر بردار این کار را می ستایید. Anthony Dod Mantle همان کسی است که جایزه های زیادی را برای فیلم Slumdog Millionaire برده است. کارش درخشان است.

در هر صورت تا یکی دو ماهی تا نمایش فصل چهارم این سریال وقت دارید ۹ قسمت به نمایش در آمده آن را ببینید یا دوباره ببینید. بیست و دوم می ۲۰۱۶ زمان پخش قسمت های جدید اعلام شده است. به طور متوسط هر قسمت از این سریال را در انگلستان بیش از ۵ میلیون دیده اند که آمار بسیار خوبی است. قسمت های جدید را Benjamin Caron کارگردانی کرده است. امیدوارم بهتر از قسمت های قبلی باشد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “والندر، کارگاه خسته اما دونده”قالب وردپرس