گوگل آی او ۲۰۱۶

گوگل آی او ۲۰۱۶

دیروز ۲۰ می پایان گردهمایی معرفی تازه های گوگل در Mountain View کالیفرنیا بود که آن را I/o 2016  می نامند. این گردهمایی سه روزه که در روز ابتدایی با معرفی کلی محصولات و دستاوردهای جدید گوگل شروع شد در روزهای ادامه به بررسی جزیی تر این دستاوردها برای توسعه دهندگان و علاقه مندان پرداخت.

این گردهمایی که توسط حدود هفت هزار نفر مستقیما و از محل پیگیری می شد توسط چند میلیون نفر نیز آنلاین در حال دریافت بود. و واقعا بسیار خیره کننده بود من نیز از ایران توانستم جلسه های متعددی از برنامه را به صورت زنده ببینم و این نشان از توانایی جدید گوگل در حوزه WebRTC  است. که می تواند تصویر را با کیفیت قابل ملاحظه و با میزان کم دیتا ارسال کند. سایت برنامه https://events.google.com/io2016 که هنوز در دسترس است. و می توانید خودتان هم تجربه کنید اما نه زنده!

این توانایی به گوگل اجازه داده است تا محصولی به Duo را معرفی کند که قابلیت چن تصویری را به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد. همچنین برنامه چت Allo با بهره گیری از دستیار گوگل در زمان چت بسیاری به کمک شما خواهد آمد و شما می توانید بسیاری از کارهای تان مانند پاسخ های از پیش تعیین شده و حدس های دستیار را به کار گیرید و از سایر توانایی های گوگل مانند رزو جا در یک رستوران یا هتل استفاده کنید و هیچ لزومی ندارد برای بسیاری از کارها از الو خارج شوید. گوگل قول داد این دو محصول تابستان امسال در اختیار قرار گیرند. این در حالی است که هنگ اوتز باقی خواهد ماند و پروژه الو از صفر آغاز شده است.

Google IO 2016-046_678x452

گوگل با معرفی G Home  که در حقیقت بدل اسپیکر اکو ی آمازون است به این ورطه نیز وارد شود. برای اطلاع بیشتر باید بگویم اکو اسپیکری است ساخت امازون که صدای شما را می شنود و به دستورات تان پاسخ می دهد و انگار با شما حرف می زند. گوگل همچنین اعلام کرد که به‌ زودی نرم‌افزارهای اندروید را می توانید بر روی سیستم عامل کروم‌ خود اجرا کنید .

اما مهمترین دستاوردهای معرفی شده گوگل برای توسعه دهندگان بود. DayDream, Wear2.0, Android N , FireBase مهمترین دستاوردهای گوگل در حوزه زیرساخت های صنعت نرم افزاری اش بود که همان طور که پیداست بیشتر بر روی اندروید تکیه دارد. حقیقت مجازی در گوگل بسیار جدی گرفته شده و منابع متعددی به آن اختصاص یافته است. در حوزه پوشیدنی ها هم با ارائه ورژن جدید برای ساعت های هوشمند گوگل تلاش می کند تا قابلیت ها آن ها را افزایش و وابستگی آن ها را به گوشی هر چه بیشتر کم کند.

اندروید ان که هنوز اسمی برای آن پیدا نشده و گوگل در حال برگزاری یک مسابقه برای پشنهاد اسم است (من اسم Nabat را پیشنهاد کردم) یک جهش برای استفاده سیستم عامل اندروید از منابع سخت افزاری و افزایش بهره وری در این حوزه است به طوری که ادعا شد این سیستم عامل سرعت واکنش سخت افزار را بیش از ۱۰ بار افزایش داده است و به این ترتیب بازی های می توانند از منابع سخت افزاری استفاده بهینه تری بکنند و به ارتقا گرافیک خود بپردازند.

به نظرم اما تاکید گوگل بیش از همه بر فایربیس بود. فایر بیس در واقع یک بک اند بسیار قوی است که Json Base است و از یک فن آوری بر گرفته از MongoDB استفاده می کند. FireBase  تمام نیازهای توسعه دهندگان اندروید و البته iOS  را به بک اند بر طرف می کند. فن آوری که دوسال پیش معرفی شد اما امسال عملا به بخشی از پلتفرم ابر گوگل اضافه گردید و امکاناتی مانند تحلیل گر و امنیت نیز به آن افزوده شده است. البته متاسفانه بخاطر دسترسی نداشتن ما به سایت های گوگل در کشور قابل  استفاده نیست. اما نگارنده به دلیل نوشتن چند برنامه با این امکان توانایی برگزاری کنفرانس علمی در این زمینه را دارد. اگر موسسات اموزشی در این مورد تمایل داشته باشند علاقه مندم آن را به ایرانی ها معرفی جامع و دقیق بکنم.

پ.ن: می توانید تمام ویدئو ها را از این جا مشاهده کنید:

نظر دهید !!!

نظر شما برای “گوگل آی او ۲۰۱۶”قالب وردپرس