هشدار! تکرار اشتباه عربستان با پاکستان

هشدار! تکرار اشتباه عربستان با پاکستان

سفر نخست وزیر هند و رییس جمهور افغانستان و امضای قرارداد سه جانبه همکاری دریایی و ریلی برای توسعه زیر ساخت های اقتصادی جهت توسعه روابط بین سه کشور با تشویق ها و هورای موافقان و سکوت منتقدان این چنین توافق نامه های شتاب زده ای همراه بود.

این نوع برخوردها و گیر افتادن در منازعه ای که به هیچ شکلی تشدید آن به نفع ما نخواهد بود به دلیل نداشت برنامه راهبردی کلی در حوزه امنیتی است. عدم یک سند بالادستی امنیت ملی ما را در تگناهایی قرار می دهد که در آن تگنا ها برای مدت طولانی گرفتار می شویم. همین مشکل در سیاست خارجی را با عربستان طی یک دهه اخیر تجربه کرده ایم. علی رغم سفر های متعدد رییس دولت نهم و دهم به عربستان مشکلات فی مابین بشدت رو به افزایش گذاشت و عملا ما حتا راه های گفتگوی دیپلماتیک فی ما بین را هم از دست دادیم. یکی از کوچک ترین تبعات این اشتباه افزایش پلکانی و سریع تنش میان دو کشور اسلامی و مهم منطفه بوده است که هیچ پیروزی جز امریکا ندارد!

موافقان این توافق نامه دستاوردهای اقتصادی و دسترسی ایران به بازارهایی را مژده می دهند که یا ما قبلا به آن ها دسترسی داشته ایم یا اصولا چیزی جز مواد خام برای صادرات به آن ها نداریم. مواد خام را هم با این قیمت ها اکنون همه کشورها خریدارند. در هز صورت پیمادهای اقتصادی این توافق نامه انقدر نیست که تهدید امنیتی که به بار خواهد آورد را توجیه کند.

این توافق نامه به عنوان یک تهدید امنیتی راهبردی بر علیه پاکستان محسوب می شود چرا که هند به خاطر مخالفت های پاکستان، از دسترسی زمینی به افغانستان بی بهره مانده و نمی تواند از طریق آن به کشورهای آسیای مرکزی دسترسی پیدا کند، زیرا از نظر پاکستان دیپلماسی توسعه طلبی هند در این منطقه تهدیدی علیه آن است.

01(2) c000022opy_5500430f08cba

همان طور که می بینید ما در یک منازعه بین کشور همسایه(۱) پر جمعیت(۲) و فقیر(۳) و از همه بدتر منبع تولید بخش اعظمی از ستیزه جویان سلفی(۴) و هند، طرف هند را گرفته ایم که هیچ سود زیان امنیتی در میان مدت از آن متصور نیست!

این در حالی است که ما می دانیم که در جنگ تمدن ها که در جریان است هند بخشی از تمدن غرب و پاکستان بخشی از تمدن اسلامی است. و به زودی هدف حملات امریکایی ها قرار خواهد گرفت. چرا باور نمی کنیم که امنیت ملی پاکستان در نقشه پیچیده غرب برای جهان اسلام در خطر است و بزودی (پناه بر خدا) در یک گرفتاری امنیتی دست ساخته گرفتار خواهد شد و ما هم هیزم به آتش دشمن می ریزیم!

در هر حال (چه پیش بینی نگارنده درست باشد و چه نباشد) امنیت ملی پاکستان به امنیت ملی ما گره خورده است. به هیچ وجه پاکستان را با ترکیه حتا عراق مقایسه نکنید. تاثیر مشکلات امنیتی پاکستان صد چندان است. بنابراین باید به جای طرح نقش های سر دستی و بیشتر تبلیغاتی به نکات امنیتی در این موضوع به سرعت رسیدگی شود و از طریق تعاملات بسیار نزدیک به پاکستان اطمینان خاطر داده شود که به هر شکل ممکن نیاز های امنیتی این کشور مد نظر قرار خواهد گرفت.

نظر دهید !!!

یک دیدگاه برای “هشدار! تکرار اشتباه عربستان با پاکستان”قالب وردپرس