یک پرونده:هتل آسمان شیراز، متخلف کیست؟

یک پرونده:هتل آسمان شیراز، متخلف کیست؟

خبر اصلی این است: «مامورین شهرداری شیراز با حکم قضائی، ۲ متر و ۲۰ سانتی متر از هتل ۱۸ طبقه آسمان شیراز را تخریب کردند. تخریب هتل آسمان شیراز به دلیل ارتفا از ارگ کریم خان است که خلاف مقررات میراث فرهنگی است .»

سیاوشون این مبحث را به عنوان پرونده ای که در سال های اخیر نه تنها گریبان گیر شیراز بلکه بسیاری از شهرهای تاریخی کشور از جمله یزد و اصفهان نیز بوده است انتخاب کرده است تا بدون قضاوت به هر دو سوی ماجرا نگاهی بی طرفانه بیاندازد. از سویی مالک و سازنده هتل معتقد است که تمام مجوزهای لازم را اخذ کرده است. به این ترتیب باید از او به عنوان یک سرمایه گذار که به شهرمان کمک می کند حمایت کنیم. «حمید سجادیان»، با گلایه از اینکه هتل آسمان، مجوز شهرداری و امضای میراث‌فرهنگی را برای ساخت و ساز در این ارتفاع را داشته می‌گوید: «یک سال و نیم است که ساخت هتل آسمان متوقف شده است، این درحالی است که این هتل مجوز تمامی ارگان‌ها را داشته و من نمی‌دانم ضوابط چطور امروز مرا محکوم می‌کند درصورتی که دیروز همین ضوابط با ساخت هتل مشکلی نداشت.»
resized_576463_413
او در ادامه تاکید کرد: «چگونه است که تمامی نهاد‌ها و رسانه‌ها از کریمخانی که سال‌ها قبل مرده است حمایت می‌کنند اما از سرمایه‌گذاری که هم‌اکنون حی و حاضر است حمایت نمی‌کند.» سجادیان اعلام کرد: «طبقات فوقانی هتل آسمان مربوط به سالن‌های هتل می‌شود و امکان ندارد هتلی با آن همه طبقه، سالن نداشته باشد.»

این موضوع که هتل دارای مجوز های لازم بوده است در مصاحبه شهردار شیراز نیز واضح است. پاک‌فطرت خاطرنشان کرد: در مکانی که هتل آسمان ساخته‌شده ضابطه «ام شش» است در سال ۸۰ شش طبقه را اسکلت می‌سازد به پیاده‌رو تجاوز می‌کند و یک ستون را در پیاده‌رو مستقر می‌کند به کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌رود و مشخص نیست به چه صورت کمیسیون ماده ۱۰۰ با این تخلف موافقت می‌کند اما تأکید می‌شود در زمان تجدید بنا باید عقب‌نشینی کند.

وی گفت: در مرحله بعد مالک وقتی عدم خلاف شش طبقه را می‌گیرد دوباره شروع کرده است به لابی کردن و دریافت مجوز ارتفاعات بیشتر گرفتن و در این فرایند باز مشخص نیست چگونه تهیه نقشه و دفترچه محاسبات و سایر مسائل انجام‌ شده است که در یک سال این پرونده سه تا چهار بار به کمیسیون ماده پنج رفته و در نهایت ارتفاع را به ۱۴ طبقه می‌رساند و توجیه می‌آورد که طبقه همکف، طبقه محسوب نمی‌شود. شهردار شیراز اظهار داشت: پس از آن ارتفاع ۶۴٫۵ متر هتل در میراث فرهنگی تائید می‌شود و شروع به ساخت می‌کند که البته باید توجه داشت در هیچ مرحله کار سرمایه‌گذاری نیز رخ نداده و تمام کار با وام‌های مختلف انجام‌شده است.

اما از سوی دیگر تخریب محدوده بصری ارگ کریمخانی نیز موضوعی نیست که بتوان از آن بسادگی گذشت. در هیچ نظریه ای از نظریه های متعدد توسعه برای توسعه اجازه تخریب اثار باستانی یا تحت شعاع قرار دادن آن داده نمی شود.

resized_576465_479

شهردار شیراز اظهار داشت: در مرحله بعد به مالک هتل اخطار داده شد که اضافه مساحت و ارتفاع را بردارد و کمیسیون اول به درستی رأی تخریب داد، کمیسیون تجدید نظر هم‌رأی تخریب داد و ما خود ایشان را صدا کردیم و خواهش کردیم خودش برای حذف این ارتفاع اقدام کند. پاک‌فطرت افزود: سه‌شنبه گذشته شهرداری با ایشان جلسه گذاشته و رأی ابلاغ شد که ظرف ۴۸ ساعت باید تخریب انجام شود و شهرداری برنامه‌ریزی کرد با توجه به رأی کمیسیون صبح جمعه گذشته وفق مقررات شروع به تخریب کردیم و وقتی وارد شدیم دیدیم علاوه بر ارتفاع دو متر و ۲۰ سانتیمتر اضافه ارتفاع قبلی، در حال ساخت طبقه غیرقانونی دیگری نیز بود.

وی ادامه داد: با این یک طبقه تخریب مشکل ارگ کریمخانی حل نخواهد شد، چراکه دوران زندیه در شیراز دوران شکوفایی بوده و ارگ کریمخانی با حمام وکیل، مسجد وکیل یک مجموعه هستند که در کنار هم اثربخشی دارند و البته ارگ کریمخانی شاه‌بیت این مجموعه است و با توجه به ثبت جهانی این ساختمان یونسکو برای بازسازی این بناها وام می‌دهد و توریست‌ها بر اساس این املاک و بناهایی که تاریخی است در اینترنت جستجو و بعد اقدام به بازدید می‌کنند و اگر بنا باشد هتلی با تخلف خود در کنار این مجموعه صنعت گردشگری یک شهر را تحت‌الشعاع قرار دهد قابل‌ قبول نیست.

resized_576478_985

همان طور که مشخص است اکنون تخلفی صورت گرفته منظر شهری تخریب شده و هتلی ساخته شده و نیمه کاره تا مدت ها رها خواهد شد. یعنی نه منظر شهری به روز اول باز می گردد و نه هتلی به این راحتی ها ساخته خواهد شد! اکنون سئوال این است که این اقدام غلط که از سر منشا هم غلط بوده است چرا رخ داده است؟ چه کسانی اهمال کرده اند یا چه سو استفاده ای صورت گرفته است؟ و این همان جایی است که اگر دستگاه های نظارتی و قضایی با قدرت وارد شوند احتمال وقوع این ناهنجاری ها در آینده به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت!

نظر دهید !!!

نظر شما برای “یک پرونده:هتل آسمان شیراز، متخلف کیست؟”قالب وردپرس