با امنیت شخصی تان بازی نکنید!

با امنیت شخصی تان بازی نکنید!

با اعلام عدم ارتقا پروتکل های امنیتی سرویس های پیام رسان پر کربردی در ایران مانند تلگرام این گونه تبادر به ذهن می شود که گویا توافق نانوشته ای برای عدم فیلتر کردن آن و پایین بودن سطح انکریپشن آن وجود داشته است. طرفه این که خبر عدم بروزرسانی پروتکل های امنیتی در این پیام رسان ها زمانی افتابی شد که شورای عالی فضای مجازی پیام رسان ها را به ذخیره سازی اطلاعات کاربران ایرانی در داخل کشور ملزم کرد.

البته نگارنده خبره امنیت شبکه نیست اما با این مفهوم چندان هم بی گانه نیست. به صورت بسیار عامیانه این گونه است که اگر شما با تلفن صحبت می کنید و صدای تان را به صورت عادی ارسال کنید هر کسی با گذاشتن یک گوشی پارالل می تواند صدای شما را بشنود و در اصل استقراغ سمع کند. به این ترتیب اگر شما از دستگاهی استفاده کنید که صدای شما را کد گذاری کند و طرف مقابل کدگذاری را بردارد تنها دو طرف مکالمه امکان شنیدن صدا را خواهند داشت و نفر سوم وسط راه چیزهای نامفهومی می شنود مگر این که او نیز ار رمز کدگذاری شما آگاه شود و بتواند گذاری را معکوس کند. حتما بیاد دارید که شرلوک هلمز به جان واتسون گفت که هر کدی که انسانی بسازد انسان دیگری می تواند آن را بشکند. پس کدگذاری ها به مرور و در موتردی به سرعت تغییر می کنند و بروز می شوند. چون با وجود اطلاعات کافی شما می توانید هر کدی را بشکنید.

11-Insecure-Mobile-and-Internet-Messaging-Apps

به این ترتیب عدم ارتقا سیستم کدگذاری به معنای تایید شکستن کدگذاری و از بین رفتن امنیت ارتباطات است. با این مقدمه می توانم به شما توصیه هایی بکنم:

از سرویس های اجتماعی پیام رسان مانند تلگرام وایبر و لاین استفاده نکنید. خب اگر این راه برای تان غیر ممکن به نظر می رسد پس از ارسال اطلاعات مهم مانند شماره کارت بانکی رمز های مهم و اطلاعات حیاتی مانند ادرس منزل و … جدا خودداری کنید.

از پیام رسان های با امینت بالا استفاده کنید که البته مشکلات خود را هم دارند. BBM متعلق به شرکت بلک بری از قدیم یکی از امن ترین سرویس های پایم رسان بوده است. اما یک مشکل دارد بالا بودن بیش از حد امنیت! یعنی شما نمی توانید کسی را که نمی شناسید یعنی در حلقه دوستان شما در بلک بری نیست به گروه اضافه کنید. پس مجبورید که هر دو طرف بی ی ام را نصب و برای هم درخواست دوستی بفرستید و البته هر دو هم بپذیرید. ولی پس از آن می توانید خاطر جمع باشید بجر بلک بری کس دیگری پیام های شما را نمی بیند.

یکی از گزینه های در دسترس تر Hangouts شرکت گوگل است که هم در اندروید و هم در ایفون کار می کند و مشکلات بی بی ام را هم ندارد با اکانت گوگل شما در دستگاه تان فعال می شود و راه می افتد ولی خب مشکلات خاص خود را دارد به همین دلیل گوگل در حال راه اندازی ALO   است که یک سرویس پیام رسان جداست.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “با امنیت شخصی تان بازی نکنید!”قالب وردپرس