ترکیه: تجربه فرو بردن آتش

ترکیه: تجربه فرو بردن آتش

با گسترش حملات تروریستی ترکیه در سال های اخیر بی نصیب نمانده است اما ترکیه هدف حملاتی قرار گرفته است که امنیت و اقتصاد این کشور را همزمان به چالش می کشد. ترکیه یکی از کشورهایی است که بخش توریسم این کشور درصدی قابل ملاحظه ای از تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد. حملات تروریستی ترکیه که توسط داعش اجرا گردیده است به صورت هدفمند این صنعت را مورد ضربه قرار داده است. در صورتی که جدایی طلبان کرد در سال های اخیر تنها اهداف سیاسی را دنبال می کردند و در سطح بسیار محدودی اقدام می کردند.

264552_301

حمله دیروز سه شنبه ۲۸ ژوئن ۲۱۱۶ شاید بدترین حمله داعش به ترکیه است. این انفجارها در پایانه دوم فرودگاه که مختص پروازهای بین‌المللی است رخ داده و پس از آن هم صدای تیراندازی به گوش رسیده است. تروریست ها برای بالا بردن تعداد کشته شدگان از سلاح نیز استفاده کرده اند. به گفته وزیر دادگستری ترکیه یکی از مهاجمان با کلاشنیکف به روی مردم آتش گشود. گزارش شده وقتی که ماموران امنیتی قصد داشتند با مهاجمان برخورد کنند آنها بمب‌های همراه خود را منفجر کردند. گزارش ها از کشته شدند دستکم ۳۶ نفر در این انفجارها خبر داده است. گفته می شود ۱۴۰ نفر دیگر نیز زخمی شده اند. احتمال افزایش تعداد کشته ها و زخمی ها وجود دارد.

انفجار سال گذشته در میدان استقلال که باعث کشته شدن وسیع جهان گردان المانی شد در هیچ مقیاسی با این انفجار قابل ملاحظه نیست! چرا که پرسش های زیادی مطرح می شود. مثلا بردن سه جلیقه انفجاری و اسلحه به ترمینال پروازهای بین المللی؟؟ ناتوانی دستگاه امنیتی ترکی برای پیشگیری؟ ناتوانی امنیت فرودگاه برای مهار بحران!

264545_763

شاید بتوان پاسخ همه این سئوال ها را در تحلیل رفتار دولت ترکیه در سال های اخیر و همکاری نزدیکش با داعش تحلیل کرد. یک نکته ظریف را همین جا بگویم بعد از چند حمله داعش به عربستان به نظر می رسد عربستان توانسته با رشوه و از طریق روابط قومی فبیله ای خود داعش را از عملیات در عربستان منصرف کند یا حداقل به تاخیر بیاندازد کاری که ترکیه از انجامش ناتوان است.

پیش بینی درگیری بین ترکیه و داعش و اصولا همه کشورهای اسلامی با تروریسم امریکایی چندان دشوار نیست. اما بسیاری با تحلیل نا درست از روابط نزدیک ترکیه و عربستان با امریکا و از سوی دیگر با گروه های تروریستی چون داعش تصور می کنند خلق این تخم جن تنها برای سوریه و عراق و بعد ایران و لبنان بوده است. اما این چنین نیست. این شامل تمام کشورهای اسلامی مگر پایگاه های اقتصادی و نظامی امریکا در منطقه یعنی امارات و قطر می شود. که مستقیما امنیت آن به عهده انگلستان و امریکاست.

بنابراین ترکیه و البته عربستان با تحلیل غلط از برآورد نقش امریکا در منطقه و بی شک فریبکاری سیاست مداران امریکایی در دامی گرفتار شده اند که متاسفانه بیرون آمدن و نجات یافتن از آن به مثابه فرو بردن آتش خواهد بود. متاسفانه به نظر نمی رسد ترکیه به این زودی به درک مشکل برسد چرا که عادی سازی روابطش با اسرائیل نشان از دوری از آتش ندارد. ترکیه آبستن حوادثی است که اردوغان و دولت این کشور را دچار پشیمانی عمیق خواهد کرد و این پشیمانی سودی نخواهد داشت.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “ترکیه: تجربه فرو بردن آتش”قالب وردپرس