زنگ خطر: تبلیغات برای کودتا در پاکستان

زنگ خطر: تبلیغات برای کودتا در پاکستان

در مطلبی چند قبل و البته طی سالیان گذشته بارها برنامه جهانی امریکا را تشریح کرده ام.(از این جا بخوانید) در آن مطلب خاطر نشان کرده ام: پاکستان به زودی هدف حملات امریکایی ها قرار خواهد گرفت. چرا باور نمی کنیم که امنیت ملی پاکستان در نقشه پیچیده غرب برای جهان اسلام در خطر است و بزودی (پناه بر خدا) در یک گرفتاری امنیتی دست ساخته گرفتار خواهد شد.

خبر کوتاه است: مردم پاکستان امروز در شماری از شهرهای این کشور با پوسترهای عجیبی روبرو شدند که به وضوح از رییس ستاد مشترک این کشور، ژنرال راحل شریف، می خواهند که کودتا کند. این پوسترها که بر دیوارهای شهرهای اسلام آباد، لاهور، کراچی و روالپندی دیده شده متعلق به گروه سیاسی “جنبش پاکستان” به رهبری علی هاشمی است.

متاسفانه پاکستان یکی از معدود کشورهایی است که هنوز هم امکان کودتای موفق در آن وجود دارد. اخرین کودتای موفق در ۱۹۹۹ توسط پرویز مشرف انجام شد. او رئیس ستاد ارتش پاکستان و نیز چهارمین ژنرال پاکستانی بود که در پی کودتا، به مدت ۹ سال بر این کشور حکومت کرد. هر چند که به نظر می رسد کودتا می تواند به کشمکش های درونی پایان دهد و کشور را به یک ثبات امنیتی از بالا و با اجبار نظامی برساند اما در واقع تولید کننده بی ثباتی امنیتی در میان مدت است. نمونه مبرهن همین پاکستان است که اکنون در معضلات امنیتی بی شماری گرفتار است.

635451969988596084

در برنامه جهانی امریکا برای تولید پیچیدگی در جهان امروز هیچ کشور یا نقطه ای از جهان استثنا نیست. در مطلبی نقش برگزیت برای بردن پیچیدگی های جدید به اتحادیه اروپا را تشریح خواهم کرد. اما از من بپذیرید که این برنامه جهانی است اما متاسفانه در منطقه با خشونت توحش آمیز بسیار زیادی در حال پیگیری است. گستره و عمق تخریب صورت گرفته می تواند ما را به شدت به فکر فرو بپرد که برنامه بعدی چه خواهد بود و در برابر آن چگونه می توان مقاومت کرد؟

پاکستان یکی از کاندیداها اینده تولید بی نظمی شدید در منطقه بی ثبات ماست. این بی نظمی احتمالی می تواند تاثیرات بسیاری بر جهان اسلام داشته باشد. در نظر دور نکنید که سیاست مداران امریکایی نیز به صورت مداوم پاکستان را به حمایت از تروریسم متهم کرده اند(اخرین آن ها زلمای خلیل زاد است). حال ان که شریک اصلی در تولید این تروریسم در پاکستان بی شک امریکا بوده است که به طور نمونه اسناد دخالت سیا در همکاری با طالبان و پاکستان در نبرد علیه شوروی بارها منتشر شده است.

نکته این که تولید بی ثباتی امنیتی در پاکستان بیش از همه می تواند بر امنیت ملی ما تاثیر داشته باشد و از هم اکنون باید به عنوان پیش فرض به دنبال سناریوهای مختلف برای مواجهه با این پدیده شوم باشیم. باید توجه داشت که توجیه های بی فایده نباید دستگاه های نظامی و امنیتی ما را از فرض گرفتن بی ثباتی در پاکستان دور کند. و اماده بودن برای این وضعیت و پیش نیادمدن ش بسیار بهتر از اماده نشدن و پیش امدن آن است.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “زنگ خطر: تبلیغات برای کودتا در پاکستان”قالب وردپرس