انتخابات امریکا: پیروزی روند و اصول

انتخابات امریکا: پیروزی روند و اصول

داستان انتخابات اخیر امریکا (۲۰۱۶) حتا در کشور ما هم بازتابهای زیادی داشته است. به نظر می رسد اگر در دوران آبا امریکا انتخابات ریاست جمهوری تاثیر بسیاری بر روند همه چیز در امریکا داشته است اکنون این تاثیر گذاری کمتر و کمتر می شود.شکسته شدن تمام سنت های انتخاب رییس جمهور در امریکا یعنی سفید پوست پروتستان و نظامی سابق در دوران اوباما نشان دهنده از وجود یک روند و اصول بسیار منظم و محکم برای تصمیم سازی در این کشور است که عملا تصمیم گیران نخواهند توانست از آن قصور کنند.

اگر نمی شود از تصمیمات گرفته شده کلی طفره رفت پس می توان چهره های جدیدی از دمکراسی را در امریکا به نمایش گذاشت. نماینده متعصب ترین امریکایی ها که برای احیای ارزش های امریکایی (دنالد ترامپ) می جنگد را در مقابل نماینده تمام اقلیت ها چه جنسیتی، چه قومیتی و… (هیلاری کلینتون) قرار داد.

 

285590_621

سیاستی که اکنون بسیاری از کسانی را که احتمالا در انتخابات شرکت نمی کردند در دو روز آینده به پای صندوق های رای خواهد آورد. مبارزه ای که برای امریکا برد و باخت ندارد. اگر چه در مسیرهای فرعی دست رییس جمهور منتخب باز خواهد بود اما در مسیر های اصلی خبری از انتخاب نیست.

به طور نمونه آیا می شود تصور کرد هریک از دو نامزد انتخابات در صورت رییس جمهور شدن سیاست های مالی امریکا را تغییر دهند؟ آیا روند حضور امریکا در بازارهای جهانی تغییر خواهد کرد؟ ارتش امریکا از این بزرگ تر یا کوچک تر خواهد شد؟ پایگاه های نظامی امریکا تعطیل یا تقویت می شوند؟

پاسخ همه این سوال ها و سوال های اساسی دیگری نیز منفی است. بنابراین رییس جمهوری که در بدنه پیچیده کارشناسی با بالاترین سطح توانایی و کارآیی در تاریخ بشر قرار دارد عملا نمی تواند هنجار شکنی کند چون در اساس قادر به جایگزین کردن این معادلات پیچیده با معادله های جدید نیست.

اگر در دوران جورج واشنگتون سوال ها روشن و جواب ها روشن بود و خود رییس جمهور حداکثر به همراه چند مشاور می توانستند تصمیم گیری کنند اکنون چنین شفافیت وجود ندارد و عملا در جهانی پیچیده این کارشناسات تراز اول و مصف مشاوران و معاونان هستند که تصمیم ها را اتخاذ می کنند.

اگر چه گمان نمی کنم که امریکا زیر بار انتخاب دنالد ترامپ برود اما روزگار سخت تری برای جهان اسلام پس از پیروزی کلینتون متصورم. دوران بسیار خونبارتر و ویران گر تر خواهد بود و روسیه نیز بیش از پیش دوران سختی را طی خواهد کرد.

اوباما شاید آخرین رییس جمهوری بود که مهر خود را بر تغییر روند و اصول حداقل در سیاست خارجی امریکا باقی گذاشت و از او می توان به معمار دوران جدید رابطه امریکا با جهان سوم نام برد. او که کشتارهای وحشیانه مسلمان به دست داعش بر ذمه اش خواهد بود. عربستان سعودی به عنوان دیرینه ترین نوکر امریکا در جهان را به ورطه جنگ و نابودی کشاند و همپیمان ناتو در منطقه یعنی ترکیه را با یک کودتای نافرجام بشدت تضعیف کرد. عراق، سوریه، لیبی، یمن و … را نابود کرد و مردم مصر را به شدت ادب کرد.

نظر دهید !!!

۲ دیدگاه برای “انتخابات امریکا: پیروزی روند و اصول”قالب وردپرس