ادی استون گوگل، آیبیکن اپل یا وب فیزیکی

ادی استون گوگل، آیبیکن اپل یا وب فیزیکی

داستان مکان یابی با گوگل مپز ناگهان اوج گرفت. برنامه بلندپروازانه گوگل آن قدر بزرگ بود که حتا اپل هم نتوانست در برابر آن مقاومت کنند. در مقابل با شروع مفهوم Phisical web یا وب سخت افزاری همه مباحث این حوزه به ویرایش جدید از مفهوم مکان بین واقعیت و مجاز ارتقا یافت. برای همین منظور بلوتوث کم انرژی یا BLE به کمک توسعه دهندگان این ویرایش جدید آمد. گوگل آن را ادی استون نام نهاده است.

beacosystem-tour-for-gdg-dublin-sean-o-sullivan-50-638

بیکان یا ادی استون فن آوری است که با بلوتوث کم انرزی رشته ای از داده را به گوشی های شما ارسال می کنند. این فن آوری در اپل به ایبیکان iBeacon و در گوگل به ادی استون Eddystone معروف است. اگر چه در جزییات تفاوت های فاحشی با هم دارند اما در کلیات به این گونه است که زمانی که دستگاه گوشی هوشمند شما به منبع بلوتوث نزدیک می شود دستگاه شما مطلع می گردد و با توجه به شکل اطلاعاتی که به سمت شما فرستاده می شود شما می توانید واکنش های متفاوتی به آن نشان دهید.

در حال حاضر در دنیا از این فن آوری که در قدم های اولیه خود قرار دارد برای تعیین مکان اشیا استفاده می کنند. مثلا شما در نزدیکی یک فروشگاه هستید با این امکان شما می توانید محصولات فروشگاه خود را به عابران پیاده ای که از اطراف شما رد می شوند ارایه کنید. به عابران نوتیفیکیشنی نمایش داده خواهد شد و می توانند با باز کردن آن محصولات فروشگاه شما را ببینند.

unnamed

این فن آوری در ایران هنوز چندان رشدی نیافته است و شناخته شده نیست. اما مانند سایر فن آوری ها می تواند به محیط کسب و کار ایرانی کمک شایانی بکند. یکی از شرکت های پیشرو در این زمینه شرکت رسانه است که مدتی است در این زمینه تحقیقات خود را آغاز کرده است و نمونه های سخت افزاری محصول را نیز ارائه می نماید. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از وب سایت این شرکت http://ingn.ir استفاده کنید.

البته اولین وب سایت وب فیزیکی ایران برای فارسی زبانان در انتهای سال ۱۳۹۵ راه اندازی گریده است. این استارتاپ که فرودجا نام دارد. فرودجا سرویس وب و اپلیکیشن این پروژه را برای بازاریابی مکانی تولید کرده است و برای اولین بار این سرویس را در ایران راه اندازی کرده است. (ForodJa.com)

نظر دهید !!!

۴ دیدگاه برای “ادی استون گوگل، آیبیکن اپل یا وب فیزیکی”

 1. حسام

  آیا این تکنولوژی در ایران هم وجود دارد؟

  • siavashonir

   بله این فن آوری توسط شرکت رسانه وارد ایران شده است. محوصلشان فرودجا نام دارد

 2. سید مهدی طاهری

  با سلام، اطلاعاتی درمورد بیکن میخواستم ممنون میشم راهنمایی کنید.قالب وردپرس