خانه / فارس / شهردار آینده شهر شیراز کیست؟

شهردار آینده شهر شیراز کیست؟

به دنبال نام گشتن برای جایگاه های سیاسی یا اجرایی توسط کسانی صورت می گیرد که منفعتی ملموس بدست می آورند یا ازدست می دهند. البته برای تمام شهروندان انتخاب شهردار چنین جایگاهی می تواند در زندگی روزمره شان داشته باشد اما تاثیرات آن بطئی و طولانی مدت است. برای مثال ساخت زیر گذر بازار وکیل برای بازاریان تاثیری بسیار عمیق و ماندگار داشت اما برای شهروندان شیراز تاثیر های ش را طول زمان و با توجه به میزان تاثیری که بر بازار داشته است هویدا خواهد کرد.

پس به عنوان یک شهروند به دنبال نام ها گشتن چندان گره ای نمی گشاید. بلکه این ادامه مطالبات است که می تواند مسیر توسعه شهری را به مسیری جدید بکشاند یا در همین مسیر نگه دارد. متاسفانه همزمانی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری مسیر توسعه شهری را در این انتخابات چندان هموار نکرد و صرفا یک انتخاب سیاسی را پیش روی شهروندان گذاشت.

در انتخابات این دوره نیز مانند دور اول انتخابات شورا ها، شورای شهر شیراز یکپارچه در اختیار اصلاح طلبان قرار گرفت. با نگاهی گذرا به دستاوردهای شورای اول نمی توان نکته ای ملموس یا دستاوردی قابل ارائه برای شهر به یاد آورد. چرا که نمایندگان شورای اول نیز مانند این شورا چندان به مبانی توسعه شهری نه تسلط داشتند و نه علاقه مندند و بدتر از اعتقادی نداشتند.

به نظر می رسد در هیاهوی مناظرات سیاسی حلقه مفقوده توسعه شهری یکی از گلوگاه هایی است که بر مقدرات زندگی تمام ایرانیان مسلط شده است. کلان شهری چون تهران واقعا نمی تواند مکان سکونتی مناسب برای افراد به خصوص خردسالان و کهنسالان باشد. در صورتی که شهر مامن همه افراد است. می توان تصور کرد اگر وضعیت به همین منوال پیش برود تمام کلان شهرهای ایران نیز به همین گرفتاری ها اگر دچار نشده باشند بزودی دچار خواهند شد.

اما شهردار آینده شیراز؟ در سال های اخیر توسعه شهری به عنوان توسعه رو گذرها و زیرگذرها در نظر گرفته شده است حال آن که کالبد شهری چون شیراز توسط پل و جاده توسعه نمی یابد بلکه بوسیله بازگشت به فرهنگ اصیل شهری توسعه می یابد.

اطراف بازار وکیل مرکز شهر شیراز

شهرهایی چون شیراز دارای یک مرکز شهر (Down Town) اصیل هستند. مرکزی که شامل بازار، مکان های دیدنی، مکان های زیارتی و … هستند یعنی تمام المان های اولیه تشکیل شهر در مرکز نهفته است. اما سال هاست که مرکز شهر ما در انحصار گروه هایی است که عملا استفاده از مرکز شهر را ناممکن ساخته است.

توسعه شهری در شیراز تنها با باز گردن مسیر نفس کشیدن کالبد شهری امکان پذیر است. این باز سازی بسیار پول ساز و بسیار کارآمد است. تنها نمونه ای برای مثال عرض می کنم که بدانید در خیالات سیر نمی کنم یا از نشدنی ها حرف نمی زنم.

خیابان زند اکنون در انحصار گروه های درمانی و مراکز تجاری است که تمام ترافیک شهری را تولید می کنند. در حالی که یکی از پول سازترین پروژه ها برای شهرداری شیراز می تواند انتقال مراکز درمانی و مطب های حوالی زند به یک مرکز درمانی خوش ساخت با امکانات رفاهی و دسترسی های مدرن باشد که عملا توریست درمانی را به فازی افسانه ای رهنمون می کند و مرکز شهر نیز با یک سنگ فرش و استفاده از تراموا به محل شب چره شیرازی ها بدل خواهد شد و خود به خود چهره شهر را با روشی اقتصادی متحول خواهد ساخت.

در نتیجه از دیدگاه من شهردار آینده شیراز باید کسی باشد که بتواند بر موج متلاطم بدنه نافرمان و مرکز گریز شهرداری سوار شود و برای تولید توسعه درونی شهر شیراز که از فهم درست فرهنگ شیرازی می گذرد تلاش کند. همچین کسی سراغ دارید؟

از سوی دیگر شهروندان نیز که به صورت موجی گسترده به یک لیست رای دادهه اند اکنون باید خواسته های خود را به صورت دسته جمعی پیگیری کنند نه این که هر کدام به دنبال منافع زودگذر خود باشند. شدنی است؟

گذاشتن نظر

ایمیل آدرس شما در اختیار کسی دیگری قرار نخواهد گرفت موارد مورد نظری که باید وارد شوند علامت گذاری شده اند. *

*