ایمنی در شیراز یا بی توجهی به خطرات در کمین

ایمنی در شیراز یا بی توجهی به خطرات در کمین

بامداد شنبه ۱۳ خرداد، انفجاری مهیب در یک فروشگاه بزرگ در شیراز رخ داد. ساعت یک بامداد انفجاری مهیب در ساختمان فروشگاه بزرگ نمونه واقع در ساختمان فرهاد در بلوار نصر شیراز رخ داد. و باز هم ایمنی در شیراز و سایر کلان شهرها را با سوالات جدی روبرو ساخت.

متن خبر آشناست؟ بله متاسفانه خبر در کشور به صورت تکراری در حال رخ دادن است. این خبر شباهت تمام به حادثه پلاسکو دارد که ناگهان وو برای مدتی طولانی تمام ارکان کشور را تحت تاثیر قرار داد. در شهری مانند شیراز البته سابقه وجود ساختمان بلند مرتبه چون پلاسکو طولانی نیست اما انفجار های اخیر نشان از بروز خطری می دهد که جان شهروندان را به خطر می اندازد.

در یک کلام می توانیم بگوییم که خدا را شکر که حادثه در خلوت ترین ساعت کار این فروشگاه رخ داده است اما باز هم حادثه ۱۶ مصدوم داشته است. تصور کنید این حادثه ۱۲ ساعت زودتر یعنی ساعت یک بعد از ظهر رخ می داد.

در این میان  نمی توان از میزان خسارت وارد شده به ساختمان و سرمایه موجود در آن، خسارت وارده به ساختمان های اطراف و … چشم پوشی کرد. متاسفانه بسیاری از صاحبان کسب و کار در کشور ما ایمنی را خرج تراشی اضافی می دانند بطوریکه اکنون شما می توانید تجهیزات ایمنی ساختمان را برای مدتی که ماموران برای بازرسی می آیند اجاره کنید و در محل قرار دهید تا گواهی ایمنی شما صادر شود. اکنون به نظر می رسد در نگاه هر بیننده آگاهی می توان دریافت که داشتن ایمنی های لازم برای این فروشگاه می توانست یک سرمایه بی بدیل بحساب بیاید.

حادثه انفجار و حریق مجتمع مسکونی تجاری واقع در بلوار نصر شیراز، بروز تصاعدات گازی ناشی از ریزش و پاشش مواد مایع سریع‌الاشتعال و آلودگی محیط به مواد فرار اشتعالی و برخورد این تصاعدات با کنتاکت الکتریکی و مکانیکی توسط عامل انسانی بوده است.

از طرف مقابل کسانی که مسئولیت کنترل ایمنی را نیز بر عهده دارند از یک سو مانند حادثه پلاسکو چندان قوه قهریه ای برای مهار ندارند و از سوی دیگر دستگاه های انتظامی و قضایی در انبوهی از مشکلات این مسائل دارای اولویت چندانی برای آن ها ندارد.

یعنی هم به لحاظ فرهنگی و هم قانونی در این زمینه یعنی ایمنی مشاغل دارای خلا های جدی هستیم و با رشد نا متناسب که در سال های اخیر در شهر ها شاهد آن بود این مشکلات بیشتر نیز خواهد شد. ایمنی در شیراز یکی از مسائلی است چون هر کلان شهر دیگری می تواند مشکلات عدیده ای بیافریند.

اما اگر همت جدی داشته باشیم می توانیم ایمنی در شیراز را به مرور زمان ارتقا دهیم و خطرات در کمین را به حداقل کاهش دهیم. باید صاحبان حرف و کسب و کار ها مجاب شوند که در اثر غفلت تمام سرمایه شان در چند دقیقه دود می شود و از سوی دیگر با اعمال قانون جان شهروندان بی گناه از خطرات محافظت گردد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “ایمنی در شیراز یا بی توجهی به خطرات در کمین”قالب وردپرس