تیراندازی در خلیج فارس، ترور در تهران، کشیدن ماشه در قطر

تیراندازی در خلیج فارس، ترور در تهران، کشیدن ماشه در قطر

خبر تیراندازی در خلیج فارس و کشته شدن یک ماهیگیر بوشهری توسط گارد ساحلی عربستان با هر توجیهی به جریحه دار شدن احساسات ایرانی منجر خواهد شد. سرعت تحولات منطقه ای در خاورمیانه در طی دهه های اخیر همیشه سرسام آور بوده است. انقلاب اسلامی، جنگ هشت ساله، درگیریهای اسراییل و اعراب و بهار  عربی نمونه های مثالی آن هستند. اما بعد از رونمایی از پدیده نوظهور تروریسم منطقه ای و داعش و در گیری بین ما و اعراب این تحولات سرعت روز افزونی یافته است.

با شلیک امروز (۲۸ خرداد ۹۶) گارد ساحلی عربستان به یک ماهیگیر بوشهری در خلیج فارس می توان انتظار داشت فاز جدیدی از رویارویی ها در منطقه آغاز گردد. این فاز جدید که با دعوای عربستان و قطر آغاز شده است همراه با ترور در تهران ادامه یافت و اکنون برخورد رسمی نیروی نظامی عربستان با یک تبعه ایرانی شکل شکل تازه ای یافته است.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده است: دو قایق ایرانی که در حال ماهی‌گیری در آب‌های خلیج فارس بودند، بر اثر امواج دریا از مسیر خود خارج می‌شوند.

وی در این ارتباط اعلام کرده است: بر این اساس و بدون تایید این مسئله که قایق‌های ایرانی وارد مرزهای عربستان شوند، تیراندازی از سوی گارد مرزبانی این کشور به سوی قایق‌های ایرانی صورت می‌گیرد و یک صیاد ایرانی بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته می‌شود.

در تحلیل بسیاری از تحلیل گران از ترور در تهران می توان کمینه کردن اثر این تحولات را یافت. در بسیاری از تحلیل ها اصولا وزنی برای آن قائل نشدند چرا که به تحولات منطقه ای از دیدگاه استراتژیک نگاه نمی کنند. و از سوی دیگر بسیاری از نوشته ها صرف نقد و یا دفاع از نیروی امنیتی و نظامی مسول امنیت کشور یا حاضر در حادثه شدند. فروکاستن بررسی ها به دعواهای گروهی و جناحی در دو دهه اخیر به شدت گریبانگیر سیاست خارجی و امنیت ملی ما شده است و این ضایعه بسیار شدیدی در پی دارد.

در بسیاری از تحلیل های گذشته یادآور شدیم که ما درگیر در یه نزاع فرامنطقه ای هستیم و درگیری با عربستان تنها به نیروی فرامنطقه ای حاضر کمک می کند. از سوی دیگر در تحلیل نقش ترامپ پس از دوران اوباما نیر نوشتیم که ترامپ تحولات منطقه ای در جهان اسلام را به فاز جدیدی خواهد برد که همه این ها نشان های ناگوار این اتفاقات است.

این جمله معروفی است در سیاست که هیچ دوست و دشمن همیشگی وجود ندارد اما تبدیل شدن قطر از یک مهره خطرناک توسعه دهنده تروریسم به یک دوست که ما ۵۰ تن کمک غذایی برای آن می فرستیم به عدم درک جامع ما از تحولات منطقه ای دلالت دارد. قطر به عنوان مرکز فرماندهی ارتش امریکا چگونه ناگهان به مخالف امریکا تبدیل شد؟ چرا ما چنین گمانی داریم؟ چرا فکر می کنیم هر که دشمن سعودی هاست دوست ماست؟ درگیری با عربستان چه نفعی برای ما و مهمتر از آن برای جهان اسلام دارد؟

طرفداری ما از قطر تنها به وخیم تر شدن رابطه ما عربستان منجر می شوم و تلاش عربستان برای خروج از ضعف به ترور در تهران، همپیمانی با اسراییل، نوکری امریکا، خرج پول مسلمان به نفع غرب، بی پروایی در حمایت از سلفی ها و … منجر خواهد شد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “تیراندازی در خلیج فارس، ترور در تهران، کشیدن ماشه در قطر”قالب وردپرس