حوادث تهران و واکنشهای جهانی

حوادث تهران و واکنشهای جهانی

حوادث تهران همچنان ادامه دارد، یک منبع آگاه، از وقوع یک حادثه اسیدپاشی در بلوار فدائیان اسلام خبر داد. وی گفت: صبح امروز یک راکب موتورسوار به ۱۶ نفر در بلوار فدائیان اسلام اسید پاشیده که این افراد دچار مصدومیت شده‌ اند.

در این حادثه چهارده نفر مصدوم شدند و تاول های سطحی در دست و صورت آن ها به وجود آمد. سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفت:شب گذشته میان یک مرد ۴۰ ساله و اعضای یک خانواده در پارک فداییان اسلام درگیری لفظی رخ می‌دهد.

این مرد با مخالفت خانواده حاضر در پارک مواجهه می‌شود و بحث شدیدی میان آنها در می‌گیرد. پس از این اتفاق مرد ۴۰ ساله متهم به اسیدپاشی به منزل خود باز می‌گردد و با یک دبه اسید به پارک رفته و فارغ از اینکه چه افرادی در مقابلش هستند شروع به اسیدپاشی می‌کند. این فرد در همان محل دستگیر شده و اعتراف کرده است.

مصدومان جراحت سطحی برداشته‌اند و حال عمومی آنها خوب گزارش شده است. این موضوع کاملا شخصی بوده است و ربطی به حوادث دیروز تهران ندارد.

همچنین  صبح چهار شنبه عناصری تروریست با ورود به مجلس شورای اسلامی و حرم امام(ره) اقدام به تیراندازی و انجام عملیات انتحاری کردند.به نظر می‌رسد هدف اصلی عناصر تروریست از این اقدام که فاقد هرگونه ارزش عملیاتی و امنیتی می باشد، ایجاد فضای تبلیغاتی به منظور ناامن نشان دادن کشور است.

ساعتی پس از اقدام به تیراندازی افراد مسلح در مجلس و حرم امام (ره)، مجلس شورای اسلامی روند معمول خود را در صحن علنی در پیش گرفت و نمایندگان به کار خود در بررسی طرح ها و لوایح ادامه دادند.  و نیروهای امنیتی حدود ساعت ۱۵ همان روز  موفق شدند افراد مهاجم مسلح را به هلاکت برسانند.

کشورها و مقامات مختلف جهان به حوادث تروریستی روی داده د رتهران واکنش نشان دادند.

ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در واکنش به حملات تروریستی در تهران گفت: محکوم کردن تروریسم نباید گزینشی باشد. باید تروریسم در تهران را محکوم  کنیم همانطور که حملات در اروپا را محکوم کردیم.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در نخستین واکنش رسمی خود به حملات تروریستی تهران، به جای محکوم کردن این حملات، بار دیگر ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

ترامپ سرانجام پس از گذشت بیش از ۱۲ ساعت از حملات تروریستی در تهران، در بیانیه‌ای گفت: برای قربانیان این حملات دعا می‌‌کند اما در عین حال، در اظهارنظری کینه‌توزانه مدعی شد کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند خودشان نیز به پای آن قربانی می‌شوند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به حملات تروریستی  تهران در ساختمان مجلس شورای اسلامی و مرقد مطهر امام خمینی (ره) گفت: امروز هم روزی بسیار غم‌انگیز است. اخبار حملات را به دقت دنبال می‌کنم. امروز با ظریف در تماس خواهم بود.

سخنگوی کرملین روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: مسکو حملات تروریستی مانند آنچه در ایران روی داد را به شدت محکوم می کند و مبارزه همگانی علیه تروریسم را خواستار است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه پس از گفتگو با آلفونسو داستیس کیسیدو، همتای اسپانیایی خود اعلام کرد حملات تروریستی که در ایران روی داد، تایید می کند که تروریسم بین المللی گسترش بی سابقه ای داشته است.وی افزود: در بحبوحه افزایش بی سابقه تروریسم بین الملل، تقاضا برای فعالیت این گروه بالاست. تروریسم آرام نمی نشیند و این موضوع هر روزتایید می شود از جمله با حمله تروریستی امروز در ایران.

امارات عربی متحده حمله تروریستی در تهران را محکو کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه حملات تروریستی  در ایران را محکوم کرد.

نبیه بری، رئیس مجلس لبنان تاکید کرد حملات تهران باعث تقویت اراده ایران برای نابودی تروریسم خواهد شد.

رادیو هند در واکنش به حملات تروریستی تهران در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت هند همه اشکال تروریسم را محکوم می کند. گزارش های اولیه از ایران دریافت شده است، این حوادث بسیار جای تاسف دارد.

وزیر خارجه ارمنستان نیز با ارسال پیامی حوادث تروریستی تهران را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد سوریه حملات تروریستی را که  در ایران صورت گرفت، به شدت محکوم می کند.وزارت خارجه سوریه افزود: سوریه همبستگی کامل خود را با مسئولان، دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران ابراز می دارد و صادقانه ترین مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده های قربانیان تقدیم می دارد.

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه ای رسمی با محکوم کردن حملات تروریستی  در تهران، همبستگی خود را با مردم و دولت ایران اعلام کرد.در این بیانیه آمده است: دولت و مردم پاکستان عمیقاً به دولت و مردم ایران به ویژه خانواده های قربانیان این حادثه تسلیت می گوید و برای بهبودی سریع زخمی های این حملات آرزوی سلامتی از درگاه خداوند دارد.

وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه حملات (تروریستی) در تهران را که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت و دست کم ۱۲ کشته بر جای گذاشت، به شدت محکوم کرد. وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ما این حملات را که پارلمان ایران و مرقد امام خمینی (ره) را هدف قرار داد، به شدت محکوم می کنیم.این بیانیه افزود سفارت فرانسه در تهران اوضاع را رصد می کند و مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده های قربانیان ابلاغ کرد.

انجلینو الفانو، وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: ایتالیا با نگرانی تحولات مربوط به حملات تروریستی در ایران را دنبال و با قدرت و به شدت آنچه که روی داده است را محکوم می کند. وی افزود: ایتالیا با قربانیان تروریسم جهانی که به همه جا ضربه وارد کرده و ارزشی برای جان انسانها قائل نیست، ابراز همبستگی و نزدیکی می کند.

رئیس جمهور  عراق حملات تروریستی  به مجلس شورای اسلامی و مرقد امام خمینی (ره) را محکوم کرد.

گونزالس پونز یکی از سیاستمداران حزب مردم اسپانیا در واکنش به حملات تروریستی تهران در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: تسلیت به مردم تهران، این حمله تنها علیه ایران نبود بلکه علیه همه مسلمانان جهان بود. اما با هم می توانیم داعش را شکست دهیم.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با ابراز مراتب تسلیت خود پس از دو حمله به مجلس شورای اسلامی ایران و حرم بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی، وعده داد در مبارزه با تروریسم بین المللی، کمک خواهد کرد.

وزارت امور خارجه قطر روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای در پایگاه اینترنتی این وزارت‌خانه حملات تروریستی در تهران را که به کشته شدن دست کم ۱۲ نفر انجامید، محکوم کرد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به احترام قربانیان حمله تروریستی در تهران یک دقیقه سکوت کردند.

هیئت ژاپن در سازمان ملل متحد هم در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به حملات تروریستی ایران که جان بسیاری را گرفت یک دقیقه سکوت برگزار کرد. در این پیام آمده است عمیق ترین تسلیت مان را به خانواده های قربانیان این حملات ابراز می کنیم.

الهام علی اف ، رییس جمهوری آذربایجان، با ارسال پیامی به دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، جان باختن شماری از هموطنان ایرانی در حملات تروریستی در تهران را تسلیت گفت.

دولت اردن حملات خونین روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی ایران و مرقد امام خمینی (ره) را که دست کم ۱۲ کشته برجا گذاشت محکوم و تاکید کرد موضعی ثابت در زمینه «محکوم کردن تروریسم و هدف قرار دادن غیرنظامیان» دارد.

دو جنبش فلسطینی حماس و جهاد اسلامی حملات تروریستی را در تهران محکوم کردند.

وزیر امور خارجه آلمان حملات تروریستی روز چهارشنبه در ایران را  به شدت محکوم کرد. زیگمار گابریل گفت : یک بار دیگر جنایتکاران بی پروا بیگناهان بسیاری را کشتند.

اِوُو مورالس، رئیس جمهور بولیوی حملات تروریستی روز چهارشنبه در ایران را تسلیت گفت.مورالس در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: ما با مردم ایران به خاطر حملات تروریستی که در پارلمان و حرم (امام) خمینی رخ داد ابراز همبستگی می کنیم. از نظر ما خشونتی که جان انسان ها را می گیرد، محکوم است.

وزارت امور خارجه عمان در بیانیه ای اعلام کرد ، موضع کشور عمان مخالفت با هرگونه اقدام تروریستی و خشونت طلبی با هدف بی ثبات کردن امنیت و ثبات منطقه و گرفتن جان انسان های بیگناه و ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان غیر‌نظامی است.

وزارت امور خارجه عمان به خانواده های قربانیان ، دولت و مردم ایران تسلیت گفت و شفای فوری مجروحان این حملات تروریستی را خواستار شد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی به حوادث تروریستی امروز در تهران واکنش نشان داد. وی در همین راستا گفت: هیچ مدرکی دال بر اینکه افراط‌گرایان عربستانی در حمله تهران دست داشته‌اند وجود ندارد. جبیر همچنین عنوان کرد: عربستان حملات تروریستی را هر کجا که باشد ، محکوم می‌کند.

میشل عون ، رئیس جمهور لبنان در پیامی به حسن روحانی، همتای ایرانی‌اش ضمن محکومیت حملات تروریستی تهران، با مردم کشورمان ابراز همدردی کرد.

بن رودز مشاور اوباما در امور برجام در توییتی اظهار کرد حمله وحشتناکی در ایران اتفاق افتاد. چه در تهران و چه در لندن ما باید در کنار بی‌گناهانی بایستیم که هدف تروریستها قرار می گیرند.

نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه حملات تروریستی در تهران را محکوم کرد.کورتولموش که سخنگوی دولت ترکیه نیز است گفت: ملت های دوست و برادر باید مقابل اقدامات تحریک آمیز که با هدف بی ثبات کردن و ایجاد هرج و مرج در منطقه صورت می گیرد آماده باشند و ایستادگی کنند.

وی افزود: نمی توانیم تروریسم را به دین یا مذهب خاصی ارتباط دهیم و تروریسم بدون توجه به منبع آن ، جنایتی بشری است.

معاون نخست وزیر ترکیه حملات تروریستی زشت و وقیحانه ای که اماکن عمومی را در ایران هدف قرار داد، محکوم کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حملات تروریستی تهران را محکوم کرد.در این بیانیه آمده است: آمریکا حملات تروریستی امروز تهران را محکوم می‌کند. ما مراتب همدردی خود را با خانواده‌های قربانیان ابراز  و برای مردم ایران دعا می‌کنیم. تروریسم در دنیای آرام و متمدن جایی ندارد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای حملات تروریستی امروز تهران را محکوم کرد. وی با بیان اینکه حمله تروریستی تهران را “قویا محکوم می‌کند”، با مردم ایران اظهار همدردی کرد.

بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس با محکوم کردن حملات تروریستی تهران گفته است: ما با مردم ایران پس از این حمله تروریستی نفرت انگیز ابراز همدردی می‌کنیم. اکنون زمان اتحاد علیه این آفت (داعش) است.

سناتور دموکرات “تیم کین” درباره حادثه  تهران در توییتی نوشت: حمله صبح امروز در ایران بار دیگر تهدید افراط ‌گرایی را به ما گوشزد کرد. دعای ما همراه قربانیان و مجروحان حملات تهران و خانواده‌های آنهاست.

وزارت خارجه ونزوئلا در بیانه ای رسمی از سوی نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور، حمله به مجلس و حرم آیت الله خمینی را محکوم کرد.

در متن این بیانیه آمده است: ونزوئلا تروریسم را به شدت و با قاطعیت در هر نقطه از جهان محکوم می داند و از جامعه بین المللی می خواهد که جلوی این پدیده که باعث درد و رنج بشریت می شود را بگیرد.

جمهوری بولیواری ونزوئلا به خانواده ها و دوستان قربانیان تسلیت می گوید و با مردم ایران ابراز همدردی و همبستگی می کند. وقوع چنین رویدادی در کشور برادر که همواره از لحاظ تاریخی و به سبب دفاع شرافتمندانه از حاکمیت و استقلال در برابر استکبار مورد تحسین ما بوده است را محکوم می دانیم. ما در کنار هم به تلاش هایمان برای ساختن جهانی مملو از صلح و ثبات و عدالت ادامه خواهیم داد.

دولت برزیل حملات تروریستی تهران را محکوم می نماید. دولت برزیل ضمن تسلیت به خانواده های قربانیان، دعا برای بهبود کامل مجروحین و ابراز همبستگی خود با مردم و دولت ایران، بر محکومیت هرگونه اقدام تروریستی صرف نظر از انگیزه آن تاکید کرد.

بدنبال حمله تروریستی در تهران، شماری از مقامات دولت صربستان این حادثه را محکوم و با دولت و ملت ایران ابراز همدردی کردند. خانم مایا گویکوویچ رئیس مجلس صربستان در دیدار با حسین ملاعبداللهی سفیر کشورمان در بلگراد، این اقدام را به شدت محکوم و با رئیس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان ملت و خانواده قربانیان حادثه ابراز همدردی کرد.

الکساندر وولین وزیر کار صربستان نیز با ارسال پیام تسلیت، با بازماندگان حادثه ابراز همدردی کرد. وی در این پیام مراتب تسلیت عمیق خود، وزارت کار و دولت صربستان را خدمت دولت جمهوری اسلامی ایران و خانواده قربانیان حادثه اعلام و برای مجروحین حادثه آرزوی بهبودی و سلامتی کرد.

همچنین مدیرکل خاورمیانه و آفریقای وزارت امور خارجه صربستان نیز در تماس تلفنی با سفیر کشورمان، ضمن تسلیت به دولت و ملت ایران، این اقدام را منزجر کننده خواند و آن را به شدت محکوم کرد. وی ادامه داد که صربستان همواره در کنار جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم خواهد بود.

حسین ملاعبداللهی سفیر کشورمان در بلگراد نیز ضمن تشکر از واکنش مقامات صربستان، اظهار داشت که این حادثه عزم جمهوری اسلامی ایران را برای مبارزه با تروریسم افزایش خواهد داد. سفیر کشورمان، ایران را یکی از قربانیان اصلی تروریسم خواند و خواستار شناسایی منابع اصلی این پدیده شوم و مقابله دستجمعی با آنان شد.

کارلوس لاتوف روزنامه‌نگار و کاریکاتوریست برزیلی گفت: وزیر خارجه ایران با امیر قطر دیدار می‌کند؛ عربستان با قطر قطع رابطه می‌کند؛ داعش به ایران حمله می‌کند. خودتان نتیجه‌گیری کنید!

در پی حملات تروریستی در تهران رئیس جمهور افغانستان با ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران ابراز همدردی کرد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ملت افغانستان غم و اندوه ملت دوست و همسایه خود را به خوبی درک می کند. اشرف غنی تاکید کرد تروریستها از کابل تا تهران غیرنظامیان را هدف قرار می دهند و دولت افغانستان این حملات را به شدت محکوم می کند. رییس جمهور افغانستان بر همگرایی منطقه ای و فرا منطقه ای در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

منابع کاخ نخست وزیری ایتالیا اعلام کردند: پائولو جنتیلونی در پیامی خطاب به رئیس جمهور ایران ضمن اعلام همبستگی با قربانیان بی گناه حملات تروریستی و خانواده های آنها، حمله تروریستی امروز را با قاطعیت محکوم کرد.

لائورا بولدرینی، رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا نیز با ابراز همبستگی با رئیس مجلس شورای اسلامی حملات تروریستی تهران را به شدت محکوم کرد.

 

 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “حوادث تهران و واکنشهای جهانی”قالب وردپرس