بررسی اجرای طرح سی پی در شیراز

بررسی اجرای طرح سی پی در شیراز

سی پی در شیراز ! سامانه ایی که قرار است در آن با استفاده از سیستم‌های هوشمند، مشکلات موجود در ساماندهی پارک حاشیه‌ای خیابان‌ها مرتفع شود.اما سوال اینجاست که آیا این طرح که در ۱۴۴ معبر اصلی شیراز اجرا شده است و قرار است براساس مصوبه جدید شورای اسلامی شهر شیراز در ۱۳ معبر دیگر شیراز اجرا شود و تا ۳۵ نقطه قابل توسعه است، تا چه حد موفق عمل کرده و به حل چالشهای موجود کمک کرده است .

به گفته ناصر شمس معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز، این طرح با هدف تخلیه‌سازی حاشیه معابر در محدوده اصلی شهر اجرایی شده است.بسیاری از خودروها که در محدوده حاشیه معابر اصلی شهری پارک می‌کردند متعلق به کاسبان، کارمندان و یا مغازه‌دارانی بودند که به طور ثابت حاشیه معابراصلی را اشغال کرده بودند.با اجرای طرح سی پی این اجازه به افراد داده می‌شود در ۳۰ دقیقه اول پارک رایگان داشته باشند و اگر بیش از آن شد باید به ازای هر ساعت توقف اضافی هزینه پرداخت کنند.بنابراین برای راننده یک خودرو مقروم به صرفه نبود تا به صورت دائم در حاشیه معابر اصلی پارک کند، بلکه در پارکینگ عمومی و یا در معابر فرعی اقدام به پارک کند.

اما با توجه به ضرورت استفاده از برچسب سی پی در شیراز برای پارک کردن در حاشیه تعدادی از  خیابانهای شیراز ، هر شهروند در صورت پارک خودرو خود بدون برچسب سی پی ، با برگه ی اخطار مواجه خواهد شد. وگویا این ضرورت  تنها برای  شهروندان شیرازی در نظر گرفته نشده است. مساله مهم این است که با توجه به توریستی بودن شهر شیراز ، تکلیف مسافران برای پارک در حاشیه خیابانها و از جمله به عنوان مثال خیابان ارم و عفیف آباد چیست؟در تماسی که ما با دفتر مرکزی سی پی در شیراز داشتیم ، پاسخ آنها به این سوال لزوم تهیه برچسب برای مسافران است ،و مسافران می توانند در سفرهای بعدی خود به شیراز مجددا از برچسب استفاده کنند. جوابی که چندان منطقی به نظر نمی رسد. ، زیرابا توجه به اینکه حداقل میزان شارژاولیه ، مبلغ دوازده هزار تومان است، باید در نظر گرفت که هر ایرانی ممکن است در چند سال یک بار به شیراز سفر کند  وعملا مبلغ کمی از این اعتبار دوازده هزار تومانی مورد استفاده مسافران قرار خواهد گرفت.

اجرای طرحسی پی در شیراز با عنایت به ماده ۱۵ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی صورت گرفته است. این ماده قانونی در ابتدای طرح خود به عدم کارآیی پارکومترها و لزوم اجرای پروژه های جایگزین اشاره کرده است و پیشنهادات گنگی نیز در این زمینه ارائه نموده است. طرح اجرایی سی پی در حقیقت با عنایت به لزوم کنترل پرداخت ها برنامه‌ریزی شده است. اما پروژه در شکل اجرا هزینه‌هایی را بر مجری و مشتری الزام می‌کند که هیچ لزومی به اجرای آن نبوده است.

به طور مثال نصب برچسب NFC در زمانی که همه ماشین‌ها دارای پلاکی مشخص هستند کاری بسیار غیر ضروری است. در صورتی کل پروژه می‌توانست بر اساس نشانه گذاری پلاک ها صورت گیرد. به این ترتیب در مشکلات اجرا توسط نیروی انسانی و هزینه‌های آن می‌توانست صرفه جویی صورت گیرد. در حال حاضر پلیس از اتومبیل هایی استفاده می‌کند که با دوربین پلاک اتومبیل های متخلف را خوانده و آن‌ها را جریمه می کند. این یکی از ده‌ها روشی است که می‌تواند جایگزین شود.

باتوجه به ادعای دست اندر کارانسی پی در شیراز مبنی بر مورد تایید بودن این سامانه به لحاظ اجتماعی ، فرهنگی و مالی همچنان این پرسش بی پاسخ می ماند که آیا سی پی چاره یی برای مشکلاتی از این دست اندیشیده است؟ هر چند راه حل مشکلاتی از این دست چندان سخت به نظر نمی رسد و تنها نیاز به در نظر گرفتن تمام موانع ، ظرفیتها و محدویتهای شهر شیراز دارد.  از سوی دیگر بکارگیری دانش فنی کامل هوشمند سازی تنها راه اجرای پروژه های شهری است بدون اینکه مشکلات جدید برای شهروندان پدید آورد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “بررسی اجرای طرح سی پی در شیراز”قالب وردپرس