چرا ولیعهدی محمد بن سلمان برای ایران خبر خوبی نیست؟

چرا ولیعهدی محمد بن سلمان برای ایران خبر خوبی نیست؟

ولیعهدی محمد بن سلمان یک جوان سی ساله در نظام قبیله ای عشیره ای عربستان می تواند به بروز تنش های زیادی در درون حاکمیت منجر شود و فروپاشی و تنش در عربستان در میان مدت و طولانی مدت به سود کشور ما نخواهد بود. در هر صورت وجود بحران در یک کشور همسایه هر چند متخاصم نمی تواند خبر خوبی برای ما باشد.

امیرالمومنین علی مرتضی در روز غدیر خم به وضوح توسط پیامبر اکرم به جانشینی و رهبری امت برگزیده شد اما شیخوخیت عرب و سنت قبیله ای حتا به دستور پیامبر گردن نگذاشت و علی بن ابی طالب به دلیل جلوگیری از اختلاف از ادعای خلافت چشم پوشید.

در تحلیلی از المانیتور که انتخاب آن را منتشر کرده نویسنده به این نتیجه رسیده است که فروپاشی سلطنت همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم. اگر در بخشی از حاکمیت چنین نگاهی نیز وجود داشته باشد کما این که در عوام وجود دارد باید توجه داشت که تحلیلی بسیار نادرست و خطرناک است و بازی در شطرنج امریکایی ها در منطقه خواهد بود.

رویکرد محمد بن سلمان در قبال ایران، نگاه به این کشور به عنوان مشکل اصلی منطقه است. اظهارات خشن او علیه جمهوری اسلامی و تهدید خواندن این کشور و همچنین طرح ادعای انتقال جنگ به خاک ایران منجر به واکنش سیاست مداران ایرانی شد . یکی از مقامات ایرانی به المانیتور گفت: عربستان امروز در بدترین فاز خود قرار دارد. شاید برای اولین بار در دهه های اخیر باشد که پادشاه در معرض سقوط است . آنها با بحران رهبری مواجه اند. ملت ها نمیتواند با پادشاهان بی تجربه و ماجراجو اداره شوند.

 

در مقاله های قبلی در خصوص دلایل اهمیت جلوگیری از فروپاشی جهان اسلام برای ایران توضیحات مفصلی داده ام که آن را می توانید در چند مقاله ببینید. خلاصه این که اگر در منطقه ما بیش از این تنش افزایش یابد و فروپاشی حکومت ها ادامه پیدا کند این زنجیره به ما نیز خواهد رسید.

ترکیه در مرحله ای خطرناک قرار داده شده است. عراق و افغانستان که اظهر من الشمس است و اکنون عربستان. این نکته ای کلیدی است که طرح کلی برنامه سیاست خارجی و استراتژی نظامی ما بر ایده های بسیار جدا از هم و متعارض بنا نهاده شده است. هیچ یک دیگری را نمی پوشاند و هر دو در این مسئله که نباید به افزایش تنش منطقه ای بیافزاییم ایراد اساسی دارند.

به همین دلیل نگارنده بر این عقیده است که ولیعهدی محمد بن سلمان نه تنها به نفع ایران نیست بلکه می تواند تاثیر مخربی بر کشور ما داشته باشد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “چرا ولیعهدی محمد بن سلمان برای ایران خبر خوبی نیست؟”قالب وردپرس