جریان سوم یا جریان به جریان شدن؟

جریان سوم یا جریان به جریان شدن؟

مراسم تحلیف ریاست جمهوری در محضر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و با حضور رؤسای قوا، رئیس مجلس خبرگان رهبری، مقامات کشوری و لشکری، علما و دانشگاهیان، جمعی از سفرا و نمایندگان بلندپایه‌ کشورهای خارجی برگزار شد.

در هر مراسمی در کشور ما که چند چهره معروف جمع می شوند گزارش های تصویری و خبرهای آب و تاب دار در مورد آن ها بسیار تولید می شود. این قائده حتا استثنایی مانند مراسم ختم هم ندارد و دیگر مدعوین برگزار کنندگان هم پذیرفته اند که عکاسان می توانند براحتی حتا از نزدیک از یعنی کلوزآپ عکس بگیرند.

 

بدون شک مراسم تحلیف دولت که دستگاه رسانه ای دولت هم به دنبال این تبلیغات است می تواند رنگ و بوی دیگری داشته باشد. اما بالاخره حضور رییس جمهور سابق به اندازه خود می تواند سوژه ساز باشد و بر همه این ها بیافزایید وقیت که ایشان خودشان هم از فضا مطلع باشند و استفاده ای هم بکنند.

 

در هفته های اخیر همکاران ایشان فضاسازی بسیاری کرده اند که موضوع مقاله در مورد بررسی ادعا ها نیست بلکه تلاش بر این است که روند اقدامات را تحلیل کنیم و البته تحلیل سیاسی هم خیر بلکه از دیدگاه رسانه ای و تبلیغات سیاسی به آن نگاهی بیاندازیم.

اگر جا به جا شدن آقای احمدی نژاد را سهوی به حساب نیاوریم باید گفت که ایشان تلاش می کند از طریق این جابجایی بگوید در خط سیاسی و تعلقات خود به جریان های سیاسی کشور دچار تغییرات بنیادینی شده است. بدون شک هیچ کس حوادث سخنرانی سید حسن خمینی در مراسم ارتحال امام و واکنش طرفداران رییس جمهور وقت ر از خاطر نخواهد برد. از سوی دیگر همکاری نکردن گروه ایشان با اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری اخیر هم اظهر من الشمس است.

پس می توان نتیجه گرفت اگر چه این موضوع در عالم واقع بین سیاسیون یک شوخی است اما توانسته است این پیام را تولید کند که آقای احمدی نژاد و همفکران مشتاقند از یک جریان سیاسی در کشور جدا شوند و به جریان دیگری رو بیاورند، چرا که برای ایشان هم جریان سوم بودن غیر ممکن شده است.

در تاریخ ما تاکنون کسان زیادی داعیه جریان سوم بودن را داشته اند. خلیل ملکی یکی از این کسان است. در جمهوری اسلامی هم محسن رضایی پس از پایان فرماندهی سپاه همین موضوع را مطرح می کرد اما به مرور زمان دریافت که نشدنی است. این به دلیل ذات گفتمان سیاسی موجود در ایران است. یک گروه خواهان تغییر و دیگری خواهان حفظ وضع موجود. به دلیل آن که این درگیری ریشه ای ترین اختلاف در بالاترین سطح سیاسی کشور است جریان سومی شکل نخواهد گرفت مگر این که این گفتمان تغییر کند.

بنابراین یا احمدی نژاد خواهان این است که بگوید از حفظ وضع موجود ناراضی است و به دنبال تغییرات است یا اصلا موضوع بسیار ساده تر از این هاست. این جریان دریافته است که موجودیتش در تولید موج های خبری است و اکنون تلاش می کند تا از حذف کامل از صحنه سیاست جلوگیری کند.

 

تکمیلی:

ایلنا نوشت: سایت‌های نزدیک به احمدی‌نژاد روایتی را از دلیل جابجا شدن احمدی نژاد در مراسم تنفیذ منتشر کرده اند.

پس از گذشت بیش از سه ماه از برخورد بد بعضی ماموران با احمدی نژاد در حرم امام رئوف، ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس، هنوز از محمود احمدی نژاد عذرخواهی نکرده است!

این سایت ها با انتشار تصویر اولیه از کنار هم قرار گرفتن محمود احمدی نژاد در کنار ابراهیم رییسی با این اظهار نظر تلویحا” به این نکته اشاره کرد که علت جا به جا شدن احمدی نژاد و قرار گرفتن او در کنار سید حسن خمینی همین موضوع بوده است.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “جریان سوم یا جریان به جریان شدن؟”قالب وردپرس