توسعه بانکداری الکترونیکی

توسعه بانکداری الکترونیکی

هزینه های سنگین بانکداری سنتی رمق همه را بریده است. مردم، دولت و بانک ها دیگر توان هزینه های سنگین بانکداری سنتی را نمی توانند پرداخت کنند. در بسیاری از شعبات متعدد بانک ها دیگر از ازدحام افراد خبری نیست و اکثر شعبه ها باید تعطیل و در هم ادغام شوند. هزینه های نگهداری بانکداری سنتی در حال تهدید کل صنعت بانکداری است.

در این هفته بانک مرکزی با انتشار گزارشی در مورد عملکرد شبکه شاپرک از سال ۹۲ تا کنون به ارزیابی بانکداری الکترونیکی در چهار سال اخیر پرداخته است. با نگاهی به نمودار ها رشد چشمگیر مبادلات مالی الکترونیکی بسیار امیدوار کننده است و به نظر می رسد این صنعت در حال تجربه دوران شکوفایی خود است و می توان آن را تجربه ای موفق در حوزه بانکداری کشور دانست که باید تقویت و مورد تشویق قرار گیرد.

 

نمودارها گویای رشد شایان در کمتر از چهار سال گذشته است. این رشد شایان در سه سال گذشته بیشتر بر عهده کارت خوان های فروشگاهی است و ابزارهای اینترنتی و موبایلی در میزان و مبالغ چندان رشدی نشان نمی دهند. این نشان دهنده این است که شرکت های PSP و بانک ها در سال های گذشته هم و غم خود را بر توسعه تبادلات الکترونیکی بر پایه سخت افزارها قرار دارند.

میزان تراکنش ها در مبالغ و تعداد یک تفاوت عمده نشان می دهد هر چند که روند رشد ابزار کارتخوانهای فروشگاهی تقریبا شبیه به هم است. تفاوت در تراکنش های موبایلی و اینترنتی مبین مبالغ بسیار کمتر و محدودیت های بانک مرکزی بر تبادلات اینترنتی و موبایلی است. اکنون شما با کارت خوانها هر مقدار پول که مایل باشید می توانید مبادله کنید اما در تراکنش های موبایلی و ایرنتنت سقف تبادلات بسیار پایین است.

بانک ها در سال گذشته به سرعت به سمت توسعه کارت خوانهای موبایلی پیش رفته اند که هر چند نوید دهنده رفع بیشتر محدودیت های تراکنش موبایلی است اما عملا تراکنش ها را باز هم به سخت افزار وابسته می کند و همین امر از توسعه آن جلوگیری خواهد کرد. از سوی دیگر تراکنش های بدون تماس نیز با فن آوری NFC  رو به رشد است. تراکنش های بدون تماس بدون تردید یکی از آینده دار ترین پروژه های بانکداری موبایلی است که هم اکنون در دستور کار شرکت های جهانی قرار دارد و باید ما نیز به آن عنایت داشته باشیم.

باید روی بازنگری قوانین  شفاف و با پشتوانه محکم کار کرد تا بتوان از حوادث چند ماهه اخیر و فیلترینگ شرکت های نوپای فینتکی جلوگیری کرد. با رشد شرکت هایی چون ارتباط فردا و توسن می توان به توسعه زیر ساخت های تراکنش موبایلی و اینترنتی بسیار امیدوار بود.  شرکت های فینتک اگر مورد حمایت قرار گیرند می توانند تغییرات عمده و زیادی را بوجود بیاورند همان طور که در شبکه جهانی تبادلات مالی نقش بسیار عمده ای به عهده گرفته اند و توانسته اند اعتماد عمومی را به خود جلب کنند. اگر به پشتوانه قوانین شفاف اعتماد بانک ها و مردم نیز در ایران جذب شود می توان به آینده فینتک ها در ایران امید داشت.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “توسعه بانکداری الکترونیکی”قالب وردپرس