استقلال کردستان: علیه امنیت ملی ایران؟

استقلال کردستان: علیه امنیت ملی ایران؟

با بیرون رانده شدن داعش از کردستان عراق و نقش فعال کردها در این پبروزی ها و حضور پیشکرگ های کرد در سوریه، به مرور مدعای استقلال در اقلیم کردستان شکل گرفت. استقلال کردستان ارزویی است که قرن هاست در میان کردها وجود دارد و برخوردهای دولت ترکیه و عراق در یک قرن گذشت آن را تقویت کرده است و اکنون کردها آن را در یک قدمی خود می بینند.

با وجود مخالفت های شدید داخلی و خارج لحظاتی (سوم مهر ۱۳۹۶) قبل مراکز رای‌گیری برای همه پرسی استقلال کردستان باز شدند و قرار است درباره سرنوشت منطقه کردستان، رای‌گیری شود. کمیته عالی و مستقل انتخابات و همه‌پرسی در منطقه کردستان ضمن اعلام این خبر افزود زمان رای‌گیری در تمامی این مناطق یکسان است و از ساعت ۷ صبح امروز آغاز و تا ساعت ۱۸ عصر ادامه خواهد یافت.
عراق، ترکیه و ایران به عنوان همسایه های اقلیم کردستان با این روند مخالفت کرده اند و هر یک در حال شروع اقدامات شدیدی بر علیه این همه پرسی هستند. موضوع عراق که کاملا مشخص است. ترکیه نیز به دلیل سال های طولانی درگیری و کشتار با کردها نمی تواند استقلال در کردستان را بپذیرد چرا که بخش بزرگی از کشور ترکیه را کردها تشکیل می دهند. اما موضوع ایران در این زمینه قابل بررسی است.
در نگاه اول به نظر می رسد که ما با استقلال کردها باید مخالف باشیم چرا که تبعات امنیتی شدیدی برای مرزهای ما درپی دارد. اما چه تبعاتی بدتر از جنگ هشت ساله با عراق . البته جنگ  با اعراب عراق نه کردها. این نکته باید مورد توجه قرارگیرد که اکثریت کردهای عراق همپیمانان ما در این جنگ بوده اند.
دوم مشکل ما بر هم خوردن ژئوپلتیک منطقه است. بله مسلم است که این طرح یک برنامه طراحی شده توسط امریکایی ها برای ورود ترکیه به یک فاز اشوب جدید است و تضعیف ترکیه را به دنبال خواهد داشت. اما خود ترکیه به این مسئله واقف است ولی آیا حاضر است با همپیمانان سابق خود (امریکا و اروپا) وارد مذاکره شود و دست از کنش های تحریک کننده خود علیه آن ها علی الخصوص آلمان بردارد؟ از نظر نگارنده پاسخ منفی است.
آیا پس از استقلال کردهای عراق جدایی کردستان ایران محتمل است؟ از نظر من خیر. چرا؟ چون هیچ گاه برخوردی بین ما و کردها وجود نداشته است (مقایسه کنید با امار بیش از ده میلیون کرد که توسط ترک ها کشته شده اند) دوم کردها بخش مهمی از تاریخ ما هستند و ما به عنوان ایین بخش مهمی از باورهای آن ها محسوب می شویم. با ترک ها و عرب ها چنین قرابتی ندارند. مشکل عمده کرد های ایرانی، اشتغال است همان طور که مهم ترین مشکل کل ایران همین است. آیا با وجود کویت و عراق در همسایگی خوزستان در حال حاضر احتمالی برای جدایی آن ها وجود دارد؟ به همین مناسبت می تواند شکل رابطه کردها نیز تغییر کند. در این زمینه کردستان و بلوچستان باید مورد توجه جدی قرار گیرند اما پس از جدایی کردستان تفاوت ماهوی وجود نخواهد داشت.

Employees show their ink-stained fingers during Kurds independence referendum in Halabja, Iraq September 25, 2017. REUTERS/Alaa Al-Marjani

 

در سوی دیگر این ماجرا باید توجه داشته باشیم فی نفسه کردستان مستقل مسئله ساز نیست. دخالت و برنامه ابرقدرتی که به دنبال نابودی یا تضعیف حداکثری جهان اسلام است مسئله اصلی است. سوال مهم در این قضیه این خواهد بود که چگونه امریکا در کردستان توان نفوذ و دستکاری بشتری خواهد داشت. اگر ما دایره محاصره تنگ کنیم یا واقعیت را بپذیریم و رابطه مان را با کردستان ادامه دهیم تا میزان نفوذ امریکا حداقل ممکن شود؟
بله در عالم سیاست نمی توان براحتی تصمیم گرفت چند پارگی عراق مسئله اولویت دار ما نیست. دستاویز جدید امریکا برای راه افتادن یک جنگ چند ملیتی در نزدیکی مرزهای ما که می تواند آشوب را به درون خاک ما بکشد مسئله است. استقلال کردستان یک دستکاری عمده سیستم جهانی در منطقه است باید با آن هوشیارانه رفتار کنیم نه احساسی!

نظر دهید !!!

۲ دیدگاه برای “استقلال کردستان: علیه امنیت ملی ایران؟”

 1. قادری

  سلام
  احتمالا خبر دارید که هنوز رای گیری به پایان نرسیده بخشی از مردم کرد ایران به شادی پرداختند فکر می کنید ارزوی جدایی در کردستان ایران وجود ندارد.بار دیگر تحلیل خود را بررسی کنید.

  • siavashonir

   تحلیل من بر این که کردهای ایران به دنبال استقلال هستند یا نیستند استوار نیست. هر چند که شادی عده قلیلی که شاید خیلی هم بیشتر از همین تعداد هم نباشند نمی تواند مبنای درستی باشد.
   تحلیل من بر این ادعاست که خطری بسیار بزرگ تر در پیش است و باید برای آن اماده شد. بناکردن رفتار امروز برای تهدیدی که واقعی نیست بسیار غلط است. درحالی که تهدید بسیار بزرگ تر در همین نزدیکی ماست.قالب وردپرس