تب جدیدی به نام رمزارز

تب جدیدی به نام رمزارز

رمزارز یا ارز رمزنگاری شده ترجمه کلمه CryptoCurrency است که شاخض ترین ارز آن بیت کوین است. بیت کوین که اولین رمزارز جهان است بر اساس ایده ای بسیار شبیه به ایده خود اینترنت تولید شده است و تولید کننده آن ناشناس است. این فن آوری چنان محسور کننده بوده است که می تواند پایه های مبادله اطلاعات را بعد از اینترنت را یکبار دیگر تغییر دهد. این رمزارز به دلیل آن به این نام خوانده می شود که بر اساس مدلی دایره وار و بر اساس ناشناس ماندن هویت دارنده پول استوار شده است.

این نکته باید در ذهن خوانندگان این مطلب باقی بماند که اکنون بیت کوین تنها رمزارز جهان نیست و چندین رمز ارز دیگر ازجمله اتریوم، مونرو، ریپل و … در جهان وجود دارد که هر کدام با قیمت های متفاوتی مبادله می شود. این رمزارزها با توجه به قابلیت های آن می تواند جهان مالی را تغییر دهد. و این تغییرات می تواند شدید باشد. بازارهای مالی بزرگ و دولت های ثروتمند چندین سال با اغماض به آن می نگردیدند و آن را وسیله ای برای مبادله پول های کثیف می دانستند اما در یک سال اخیر همگی به دنبال مهار و قانونمندی آن کرده اند.

 

دولت انگلستان مبادلات رمزارزها را زیر نظر گرفته است و به بانک ها نیز در این زمینه دستورات ویژه ای داده است. به طوری که بسیاری از شرکت های انگلیسی و امریکایی فعال در این حوزه در دو هفته اخیر اقدام به مسدود کردن حساب کاربران ایرانی کرده اند. که این نقض اولین مفهوم رمزارز یعنی ناشناسی است.

اما در ایران به دلیل آن که بازار سرمایه و تولید چندان مشخصی وجود ندارد و بیش از ۵۰ درصد ثروت کشور در بخش های غیر تولید در چرخش است ناگهان با رشد قیمت فزاینده بیت کوین در هفته های اخیر به این سمت جذب شد به طوری که بازار داخلی غافلگیر شد و میزان تقاضا را نمی تواند پاسخ دهد. این همه با واکنش دیروز معاون بانک مرکزی مواجه شد.

ناصر حکیمی، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اعلام کرد بیت کوین هنوز به عنوان ارز رسمی پذیرفته نشده بنابراین فعلا از ریسک بالایی برخوردار است. به گفته حکیمی در حال حاضر زمینه‌هایی برای سوء استفاده از بیت کوین از طریق فریب افراد ناآگاه شکل گرفته است. به گفته وی امکان فریب مشتری و سرمایه گذاران وجود دارد زیرا شبکه های هرمی در حال شکل گیری است که مدعی وصل بودن به بیت کوین هستند. بنابراین مردم مراقب باشند فریب سفته بازان را نخورند.

هر از چندگاهی تب شدیدی در جامعه فراگیر می شود و تمام نقدینگی هایی که نمی واند به سمت فعالیت های تولیدی و سازنده حرکت به سمت خود جذب می کند و عده ای نیز از این موج تمام سود خود را می کنند و سیاهی می ماند به مفهومی دست مالی شده و اقتصاد خسته تر از گذشته. در سال های اخیر یکبار این موج ویران کننده گریبان سکه طلا را گرفت و یکبار دلار. و هر بار عده ای سودی سرشار از این وضعیت بردند و کل اقتصاد ایران متضررشد.

بلاک چین که رمز ارز بر آن بنا نهاده شده است نوعی نگاه است که می تواند بسیاری از موضوعات بشری را در خود به شکل عادلانه تری حل کند. به طور نمونه انتخابات ها می توانند در یک بلاک چین انجام شوند و نظارت همه رای دهندگان را داشته باشند بدون این که هیچ نهادی بتواند آن را تغییر دهد و اکنون این مفاهیم در دستان چرک عده ای سودجو در ایران کثیف می شود و قدرت خود را از دست می دهد در حالی در جهان به عنوان ابزاری بسیار قدرتمند استفاده خواهد شد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “تب جدیدی به نام رمزارز”قالب وردپرس