انحصار گرایی بلای جان همه!

انحصار گرایی بلای جان همه!

در هفته های اخیر درباره بسیاری از کسب و کار های مشهور از جمله اسنپ، دیجی کالا و … در بین دست اندرکاران و استارتاپی ها بحث های داغی درباره انحصارگرایی یا علاقه به انحصار بازار به گوش می خورد. این وضعیت البته برای شرکت های خصوصی یا نیمه خصوصی قابل درک است هر چند مفید نیست اما برای سازمانهایی که با بودجه عمومی اداره می شوند می تواند بسیار خطرناک باشد.

 

صداوسیما در انتشار نامه‌ای به شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت (PSP)  کشور اعلام کرد «از این پس کلیه برنامه‌ها و طرح‌های مشارکتی در حوزه خدمات ارزش افزوده (VAS) و کلیه سرویس‌های پیرامون آن، باید به شرکت توسکا ارجاع شود و پس از دریافت مجوز همکاری و نامه تأییدیه آن، نسبت به مشارکت فیمابین اقدام کنند.» منبع

 

روابط پیچیده و غیر شفاف اقتصادی نهادهای دولتی و خصوصی در ایران در بسیاری از زمان ها به ضرر هر دو طرف تمام می شود و شاید تنها سود افراد از این روابط و دستورالعمل ها ملاک چنین تصمیماتی قرار می گیرد. اما با نگاه دقیق تر مشخص می شود که این انحصار می تواند به ضرر همه تمام شود اما در بلند مدت شرکت هایی با افق روشن تر می توانند از تهدید فرصت بسیار نابی تولید کنند.

در کشور ما در سال های اخیر مثال بسیاری از المان های توسعه فن آوری و دسترسی های جدید اسنپ است در این مورد نیز می توان آن را به عنوان نمونه مطرح کرد. اسنپ توانست علی رغم خبرهای بسیار زیادی که علیه آن در یک بازه زمانی تولید می شد و با خود تلاش برای ارائه خدمات خوب از موانع قانونی بگذرد و همه آن جنجالهای رسانه ای را به نفع مارکتینگ خود بکار گیرد و انحصار در بازار را بشکند تا خود برای دستیابی به یک انحصار جدید تلاش کند. اما این دو با هم بکلی متفاوت هستند. چرا که بعد از طی دوران بلوغ اسنپ اگر استارتاپ دیگری با ایده ای بهتر و اجرای جدی تر وارد بازار شود می تواند این انحصار را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

ابلاغیه جدید صدا و سیما نشان از این دارد که می خواهد یک شرکت را به قیمت افزایش هزینه های بقیه شرکت ها در بازار مسلط کند و مزیت رقابتی به او بدهد که دیگران ندارند و به شرکت توسکا دست بالاتر در مذاکرات را بدهد اما در نهایت این شکل از اداره کردن رسانه ملی به سود خواهد بود یا به ضرر؟

در میان مدت افراد خوش فکری توسط شرکت های رقیب استخدام می شوند و راه های بدیعی برای ارتباط با مشتریان می یابند و مشکلات مارکتینگ را حل می کنند و این راه ها به طور ثابت برای آن ها باقی خواهد ماند. و متضرر اصلی در این میان صدا و سیما است. چرا که هر روز بیشتر از روز قبل سهم خود در کانال های ارتباطی را از دست می دهد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “انحصار گرایی بلای جان همه!”قالب وردپرس