اداره شهر شیراز در یک ماراتن چهار ساله

اداره شهر شیراز در یک ماراتن چهار ساله

اداره شهر شیراز که مشکلات  ساختاری متعددی دارد و در بدترین وضعیت اقتصادی در دهه های اخیر قرار دارد به اندازه کافی دشوار خواهد بود. به پایان بردن این دوره طولانی،  علاوه بر تردستی و توانایی های شخصی یک ماراتن جمعی خواهد بود که همه در این مسیر خسته و فرسوده خواهند شد. تک روی، کل گروه را به حاشیه می کشاند و به حاشیه رفتن یعنی از دست رفتن تمرکز از روی هدف به سمت اثبات حقانیت گروهی و شخصی.

افرادی که توانایی های بالاتری برای دفاع از فکر و ایده خود دارند همیشه از چالش همکاری و تصمیم‌گیری  جمعی استقبال می کنند و لازم نمی دانند تا تصمیمات را فردی اتخاذ کنند حتا اگر در حیطه اختیارات قانونی شان باشد. تصمیم سازی و تصمیم گیری دو  فرایند بسیار متفاوت هستند. تصمیم سازی فرآیند عمل مشاوران و معتمدان است و تصمیم گیری توسط مدیران صورت می گیرد هیچ کدام بر دیگری ارجحیت ندارد اما یکی تالی دیگری است.

یکی از پیش فرض های زمان انتخاب شهردار توسط شورای شهر این است که پس از تعیین شهردار عملا برکناری او غیر ممکن خواهد بود. این موضوع به شهرداران این فضا را القا می کند که می توانند تصمیمات خود را بدون مشورت با شورای شهر انجام دهند. اما این موضوع به شدت منحرف کننده است. چرا که این موضوع می تواند به یک ستیز پنهانی بین مدیران و منتخبین منجر شود و انرژی هر دو طرف را مصروف این اصطکاک بی مورد کند.

عده ای از استقلال شهردار برای تعیین مدیران خود دفاع می کنند. در نگاه اول این حرف درست به نظر می رسد. اما با بررسی روش انتخاب مدیران متوجه می شویم که این حرف چندان درست نیست. چرا که معیارهای مشخصی برای انتخاب این مدیران نیست و سلیقه های شخصی و آشنایی به این انتخاب ها منجر می شود. از یک جمع چند نفره تعداد معدودتر و احتمالا کم کیفیت تری به نسبت جمع چند ده نفره گزینه های انتخابی برای مدیران سطوح مختلف حاصل می شود. بنابراین در اداره شهر شیراز بهتر است انتخاب ها با زمان بیشتری اما به صورت اغنایی و دسته جمعی صورت گیرد.

از سوی دیگر حال که شورای شهر در یک فرآیند بسیار سیاسی انتخاب شده است در نتیجه انتخاب شهردار نیز این از فرآیند متاثر است و اگر شهردار بخواهد در اداره شهر شیراز موفق باشد باید به الزامات کار سیاسی با گروه های ذی نفوذ متعدد تن در دهد و متوجه این موضوع باشد که این تازه ابتدای راه است. و چهار سال دوران طولانی است که می تواند با چالش های بزرگ و کوچک بسیاری همراه باشد و گروه های سیاسی رقیب نیز منتظر خواهند بود.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “اداره شهر شیراز در یک ماراتن چهار ساله”قالب وردپرس