چرا از فضای مجازی گلایه می کنید؟!

چرا از فضای مجازی گلایه می کنید؟!

بسیاری از روحانیون و سیاست مداران در ماه های اخیر از فضای مجازی بشدت گلایه می کنند و در مقابل عده ای هم از دسترسی آزاد افراد دفاع می کنند. در بسیاری از این حمله ها و دفاع ها به همه جوانب نگاه نمی شود و همین مواجه دستگاه های دولتی و قضایی را با این مسئله به سلیقه های شخصی وا می نهد و کار پر گره تر می شود.

در چه وضعیتی هستیم؟

در حال حاضر با وجود ممنوعیت قانون استفاده از ماهواره در تمام نقاط کشور ماهواره ها به وضوح حضور دارند و ما ناتوان از اعمال قانون مقوله ای به نام پارازیت را راه اندازی کرده ایم که در حقیقت همان فیلترینگ اینترنت و فضای مجازی است. در اینترنت هم با توجه به وجود قوانین واضح و روشنی در رد اباهیت، فحاشی و بهتان اما هر ساعت این اتفاق در کشور ما در فضای مجازی رخ می دهد و انقدر حجم و عمق آن زیاد شده است که هیچ دستگاهی نمی تواند آن را کنترل یا ساماندهی کند.

از سوی دیگر مصرف کنندگان و کاربران فضای مجازی هم در مواجه با چنین مواردی که اخلاقی نیست و با مقیاس درست عقلی و اخلاقی باید آن ها را تقبیح کرد و نویسندگان و انتشاردهندگان شان را مسدود نمود، در مقابل به خیل عظیم کپی کنندگان و فرستندگان اضافه می شوند. هیچ کدام هم نمی پرسند که انتشار این تهمت یا فحش درست است یا خیر؟ این همان سواد رسانه ای است؟ خیر این مبین ترین مبنای اخلاقی است، که کاربران آن را رعایت نمی کنند.

 

چه باید کرد؟

  1. تقلیل قوانین بازدارنده، کاهش فیلترینگ: باید قوانین بازدارنده را به موارد بسیار مهم و اساسی تقلیل داد. زمانی که کلا ماهواره را غیر قانونی می کنیم نمی توانیم از استفاده میلیونی آن جلوگیری کنیم. اگر از اول بجای فیلتر توییتر و یوتیوب، قوانین شفاف و واضحی بر علیه نشر اکاذیب و قانون شکنی می گذاشتیم اکنون مجبور نبودیم که تمام مقامات و مردم از فیلترشکن برای استفاده از آن ها استفاده کنند.
  2. برخورد شدید با قانون شکنان: به دلیل آن که از روز اول برخورد قاطعی با متخلفین آن لاین نداشته ایم اکنون می توان ادعا کرد اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان در طول زمان مشخص به یکی از مصادیق مجرمانه انلاین مبادرت می کنند و این عملا برخورد قانونی را غیر ممکن می کند.
  3. پرهیز از راه های ساده و دم دستی: در سال های گذشته فیلترینگ یا حتا قطع کشوری اینترنت یک راه حل محسوب می شد ولی اکنون باید به دنبال راه های اساسی تری بگردیم.

واعظان و روحانیون باید توجه داشته باشند که اینترنت نیز یک وسیله است مانند هر وسیله دیگری می تواند خطرناک باشد و تنها منع آن انسان را حریص تر و خطرات را افزون تر می کند. باید آموزش داد و بازخواست کرد. فامیل و دوست و هم مسلک و هم حزبی هم نداشته باشد والا وضع همین است که هست.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “چرا از فضای مجازی گلایه می کنید؟!”قالب وردپرس