هشدار برای تکرار مکررات

هشدار برای تکرار مکررات

عرصه سیاست در ایران دچار دشواری ها و ناملایمات زیادی است که مقاله ای ناچیز و حتا کتاب ها و نوشته های بی شمار نیز شاید نتوانند تمام دشواری ها را عیان کنند اما ناچارم اکنون درباره مسئله ای که به زودی گریبان گیر عرصه سیاسی کشور خواهد شد یک بحث مقدماتی را آغاز کنم و امیدوارم سایر دوستان با ارسال مقاله ها یا جوابیه هایی این مباحثه را پربار تر کنند.

انتخابات یکی از بزنگاه های سیاسی در کشورمان است که طراوت و شادابی بسیار به همراه دارد و گروه ها و احزاب با جدیت در آن مشارکت می کنند. اما متاسفانه باید بگویم نه حاکمیت و نه نخبگان و احزاب نگاه بلند مدت و استراتژیک به این بزنگاه های سیاسی ندارند و از همین سبب موجبات دردسر و ناکامی های بعضا جبران ناپذیری را فراهم می کند حال آن که باید تاثیری عمیق بگذارد و به پیشبرد همه جانبه تجربه سیاسی ما بیانجامد.

انتخابات مجلس پیش رو یکی از همین بزنگاه های سیاسی است که به نظر می رسد خطای های قبلی در آن مکرر خواهد شد به هیمن مناسبت آن را بیشتر باز می کنم. البته چون در جایگاه ها حاکمیتی نیستم از دیدگاه حاکمان آن را بررسی نمی کنم هر چند که کار صوابی است و از دیدگاه جناح اصول گرا نیز نمی توان نظر بدهم و مایل هم نیستم چرا که همفکر ایشان نیستم. اما نگاه یک کارشناس چپ آن را بررسی می کنم و خطای مهلکی که در آن نهفته است را گوشزد می کنم امیدوارم مفید بیافتد.

 

دهه ۸۰ ایران

در ابتدای این دهه مجلس ششم در اختیار اصلاح طلبان بود و چنان اختلافات بین مشارکتی ها و طرفداران کروبی شدید شد که عملا حوادث بعدی صحنه سیاسی را رقم زد. تندروی اصحاب مشارکتی و مجاهدینی با این پیش فرض که هیچ گاه دیگر انتخاباتی را نخواهند باخت در وضعیتی بود که عملا امکان مصالحه با ایشان نه تنها برای جناح مقابل حتا برای گروه های درون اصلاح طلبان هم غیر ممکن شد و چنان شد که نباید می شد. در انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ علاوه بر کروبی و معین چندین اصلاح طلب دیگر کاندیدا شدند و حضور هاشمی رفسنجانی وضع را بغرنج تر کرد به طوری که پدیده احمدی نژاد ظهور کرد.

 

دهه ۹۰ باز هم ایران

اکنون در حال تکرار همان وضعیت به گونه ای دیگر است. دولت در اختیار اصلاح طلبان اگر نیست حداقل دولتی معتدل است و حضورش مغتنم. اما چهره های بیرون مانده از قدرت تلاش می کنند تا به هر ترتیبی شده در انتخابات مجلس آتی پیروز شوند بدون آن که بدانند تالی این تصمیم بسیار خطرناک است.

پیروزی انتخابات ریاست جمهوری اخیر حاصل یک ائتلاف بسیار گسترده و البته از سر ناچاری بود که به یک پیروزی بسیار شکننده منتهی شد. حال به هر دلیلی این ائتلاف صدمه ببیند و در مقابل جناح رقیب بتواند یک همگرایی نسبی فراهم کند پیروزی در انتخابات ریاست حمهوری بعدی سخت و در انتخایات ریاست جمهوری بعدتر از آن غیر ممکن خواهد بود.

تجربه حقیر می گوید اگرچه اهمیت کرسی های مجلس کم نیست اما هیچ گاه به قیاس با کابینه نخواهد رسید. اگر هم اکنون چه بدنه و چه نخبگان اصلاح طلب تلاش کنند تا این ائتلاف را به هر دلیلی بشکنند عملا راه را برای ظهور دولتی بسیار شبیه نهم و دهم هموار خواهند کرد. از مدتی پیش این نداها را در میان بدنه و حتا چهره های شاخص اصلاح طلبان می توان شنید که بر مبارزه انتخاباتی جدی و البته گروهی در انتخابات مجلس تاکید می ورزند.

بر هم زدن ائتلاف و ایجاد شکاف های جدید میان دولتی ها و اطلاح طلبانی که بیرون از دولت هستند نه تنها به پیروزی در انتخابات مجلس نخواهد انجامید بلکه به شکست در انتخابات های بعدی ریاست جمهوری منتهی خواهد شد. متاسفانه بسیاری از اصلاح طلبان سیاست را از سر کینه ورزی و منافع شخصی کوتاه مدت دنبال می کنند که همیشه به صدماتی جبران ناپذیر منجر شده است و هیچ گاه نیز از آن درس نگرفته اند. امیدوارم این بار دیگر گونه شود.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “هشدار برای تکرار مکررات”قالب وردپرس