چرا مذاکرات بی نتیجه ماند؟

چرا مذاکرات بی نتیجه ماند؟

برنامه هسته ای در کشور ما مسیر طولانی را پیموده است. اما رویکردهای متفاوت و بعضا متعارضی برای پیشبرد برنامه هسته ای چه در حوزه فنی و چه در حوزه دیپلماتیک و سیاسی بکار گرفته شده است . به روایت نوشته ها و مصاحبه های دست اندرکاران و وزیر امورخارجه کشورمان، می توان مهمترین موضوع دیپلماسی هسته ای را به این شکل صورت بندی کرد: پس از حمله امریکا به منطقه و از بین بردن دو دشمن همسایه کشورمان، ایران در حال ظهور به عنوان قدرت منطقه ای بود اما این موضوع در تعارض با منافع امریکا بود فلذا به دنبال بهانه ای برای کنترل ما بوده است. هیچ موضوعی جز مسئله هسته ای نمی توانست علیه کشورمان یک اجماع جهانی ایجاد کند پس باید با خارج کردن بهانه از دست دشمن مسیر تکامل و پیشرفت کشور را فراهم کرد.

از طرف دیگر، تعارض فعلی بر سر پرونده هسته ای ایران توسط طرف مقابل در زمانی به اوج خود رسید که غرب در منطقه به ظاهر موفقیت های عمده ای داشت اما در اصل به یک شکست استراتژیک نزدیک می شد.  بنابراین آن ها به تغییرات اساسی احتیاج داشته اند. ظهور تحولات منطقه ای در جهان عرب فرصت تاریخی در اختیار ایشان قرار داد تا با استفاده از نظریه آشوب (Chaos Theory) مهمترین مسئله خود یعنی تروریسم را به یک فرصت تاریخی تبدیل کنند. با استفاده از این تحولات آنها موضوعیت وجودی و فعالیت گروه های تندروی اسلامی را به چالش کشیدند و با دست کاری اهداف اولیه این گروه ها، آن ها را از دشمن به ابزار خود تبدیل کردند و نوک پیکان حمله را از خود به سمت دشمن خود در منطقه تغییر مسیر دادند. اکنون گروه های تندرو اسلامی چون داعش ابزار ایجاد تحولاتی هستند. بنابراین درک این نکته که اولویت های طرف مقابل در طی این مسیر تغییرات اساسی کرده است در مذاکرات می تواند نقش حیاتی ایفا کند.

آشوب بوجود آمده اگر چه دولت های طرفدار غرب چون بن علی و مبارک را سرکوب کرد اما در اصل مهم ترین دلیل وجودی گروه هایی چون القائده را نیز منتفی کرد. القائده مدعی مبارزه با استعمار غرب در حضور دولت های وابسته بود. سازمانی فراملی که تلاش می کرد در ذهن مسلمانان جای دولت هایی را بگیرد که باید پاسدار عزت ملت اسلام می بودند و علیه اسرائیل مبارزه می کردند. عملا با از بین رفتن دولت های وابسته دیگر کار بدست خود مردم بود تا علیه دشمن بجنگند و دلیل وجودی گروه های تندرو از بین رفت. از سوی دیگر در این کشورها چیز زیادی تغییر نکرد حتا مصر در دوره اخوان المسلمین هم محاصره غزه را نقض نکرد. این آشوب در نهایت با دستکاری در این گروه ها به جنگ قومیتی و مذهبی کشیده شده است و جهان اسلام را درگیر خود کرده است. و متاسفانه خواسته یا نا خواسته ما یک طرف درگیر در این مبارزه موذیانه غرب علیه اسلام هستیم.

با استفاده از نظریه اجتماعی در روابط بین الملل و همچنین نظریه پایداری هژمونیک و آشوب می توان توضیح داد که منطقه خاورمیانه در چه وضعیتی قرار دارد و طرف های درگیر در چه وضعیتی هستند و منافع و برنامه های استراتژیک غرب علی الخصوص امریکا چه تغییرات اساسی کرده است. و با ارزیابی برنامه دیپلماسی هسته ای ایران می توان به کارگزاران توصیه کرد که با توجه به تغییر اولویت های دشمن اکنون در وضعیت جدید برنامه خود را تدوین کنند. در غیر این صورت دیپلماسی هسته ای اگر هم به نتیجه برسد به نتیجه مورد نظر ما نخواهد رسید.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “چرا مذاکرات بی نتیجه ماند؟”قالب وردپرس