کارآگاه واقعی یا واقعیت کارآگاهی

کارآگاه واقعی یا واقعیت کارآگاهی

این نوشته کوتاه را به مناسبت آغاز پر سر و صدای فصل دوم کارآگاه واقعی (True Detective) می نویسم. شاید منتقد سینمایی خوبی نباشم اما سریال بین قهاری هستم. در بین سریال های ریز و درشتی که در طی یک دهه اخیر دیده ام فصل اول این سریال در کنار لوتر یکی از بهترین سریال های پلیسی است که تا به حال ساخته شده است. امتیاز بسیار بالای ۹.۳ در میان ببیندگان IMDB نشان دهنده همین مسئله است.

این سریال که فصل اول آن در سال ۲۰۱۴ از HBO پخش شد داستان دو پلیس است که در قتل های زنجیره ای درگیر می شوند که هیچ سرنخی برای آن ها نمی یابند و این کار یکی از آن ها را به جنون می کشد و او پلیس را ترک می کند و خود را وقف حل ماجرا می کند پس از سال ها تلاش در آخر شریک سابق خود را همراه می کند تا قاتلین را بیابند. این سریال که جنایی و درام است صحنه های خشن زیادی دارد و داستانی بسیار آشنا اما با رویکرد و پرداختی به غایت جذاب.

اکنون قسمت اول فصل دوم سریال آغاز شده است و برای قضاوت درباره این فصل زود است اما به فصل قبل به این بهانه می شود نگاهی مجمل انداخت. در پی این سال ها پی از دیدن این همه سریال پلیسی از خودم می پرسم واقعا جامعه امریکا تا به این اندازه که صنعت سینما نشان می دهد غرق خشونت و کشت و کشتار است؟ البته شاید پاسخ به این سئوال برای یک مقاله سینمایی یا بهتر بگویم سریالی مناسب نباشد پس سئوالم را تصحیح می کنم. هدف از نشان دادن این همه خشونت در این سریال ها آن هم با این خوش ساختی جذابی چیست؟

نکته جالبی که شاید به آن توجه نکرده باشید این است که در این سریال ها جنگ بین بد و خوب نیست بلکه بین بد و بد است. یا شاید بد و بدتر. نمونه بسیار واضح آن سریال پیروی (The Folowing) که سه فصل از آن تا بحال پخش شده است.در آن دو طرف داستان یعنی جو کرول و رایان هاردی به طرزی فجیع انسان می کشند و در قسمت های آخر فصل سوم سریال هم به شباهت بیش از اندازه آن ها صحه می گذارد. همان چیزی که در این سریال هم وجود دارد. انسان های بی مسئولیتی که مسئول تعقیب قاتلان می شوند.

البته متوجه هستم که این بر باور پذیری داستان نقشی تعیین کننده دارد و تعلیق و دلهره بسیاری به سریال می افزاید اما مشروعیت حافظان قانون را مورد سئوال قرار می دهد . یعنی دقیقا همان چیزی که ما با آن بیگانه ایم. بگذریم. در پاسخ به سئوالم یکی از جواب هایی که می توان به طور سردستی داد جذابیت بیش از حد سکس و خشونت برای بینندگان است ولی صنعت عریض و تطویل سینمای هالیوودی تا این حد بی درو پیکر نیست. شاید جواب دیگر این باشد که به دنبال تخلیه بینندگان از طریق تصویر هستند یا حتا صنعت بازی های خشن نیز به دنبال همین است.

در هر صورت به آن فکر کنید و اگر سریال های پلیسی و جنایی و معمایی را دوست دارید این مورد را ازدست ندهید.امیدوارم در نوشته های بعدی بتوان در مورد سریال لوتر هم حرف زد و مقایسه ای بین دو سریال طرز یک، یکی امریکایی و دیگری انگلیسی صحبت کنیم و تفاوت های چشمگیر آن ها را مقایسه کنیم شاید به جواب سئوال هم نزدیک تر شویم.

نظر دهید !!!

۲ دیدگاه برای “کارآگاه واقعی یا واقعیت کارآگاهی”

  1. تشکر می کنم بابت زحماتی که می کشید.

  2. ممنون خیلی این مطلب به من کمک کردقالب وردپرس