مذاکرات هسته ای

مذاکرات هسته ای

این روزها مذاکرات هسته ای نقل همه محافل از تاکسی تا مجلس شورای اسلامی است اما اغلب بحث ها کارشناسی نیست. با توجه به این که از سال ها پیش من در این باره مقالات زیادی نوشته بودم یکی از مقالات که در سمیناری هم ارائه شده است را اینجا برای شما قرار می دهم تا دانلود کنید. تنها بخش نتیجه گیری را برای بررسی بیشتر این جا نقل می کنم. هنوز هم مقاله تازه است و با همه پیچ و خم هایی که در مذاکرات اتفاق افتاده بحث من کاربردی و لازم به نظر می رسد. لطفا مقاله که خیلی طولانی نیست را ببینید و اظهار نظر کنید. اما مخلص کلام من این است که توافق امکان پذیر نیست یا توافق درست امکان ندارد. باید برای رسیدن به یک توافق متوازن کار های دیگری انجام دهیم.

دانلود مقاله:

بررسی چالش های دیپلماسی هسته ای در پرتو تحولات منطقه ای

 

حاصل سخن

در تبلیغات رسانه های غربی همیشه این گونه ادعا شده است که ایران جدیتی برای حل مسئله هسته ای در طی مذاکرات دیپلماتیک ندارد در حالی که اکنون واضح است که غرب برنامه مذاکره برای مذاکره را در پیش گرفته است و تلاش می کند با طولانی کردن دوره مذاکرات منفعت خود را حداکثر کند. دامن زدن به اختلافات موجود میان کشور های منطقه و ایران باعث شده است که این کشور ها با فراموش کردن دشمن واقعی شان (اسرائیل و امریکا) و با صرف هزینه های گزاف برای مهار قدرت ایران تلاش کنند. هزینه های پرداختی برای حضور امریکا در منطقه، هزینه تجهیز گروه های تروریستی و اکنون کاهش قیمت نفت تنها بخشی از سیاهه هزینه هایی که همه کشورهای منطقه به نفع غرب پرداخت می کنند. از طرف دیگر با وجود چنان فضای آشوبناکی که بر خاورمیته حکم فرما شده است عملا قدرت منطقه ای به معنای متعارف آن دیگر فضیلتی ندارد. بنابراین ایران باید به دنبال نقش یک رهبری معنوی معطوف به جلب افکار عمومی مسلمانان جهان باشد که از منافع کوتاه مدت خود در برابر منافع بلند مدت جهان اسلام و مسلمانان می گذرد. به این ترتیب می توان به وضوح مشاهده کرد که تحقق قدرت منطقه ای ایران تا چه میزان غیر واقع بینانه و پرهزینه است و در مقابل بردن قلب و ذهن (Winning Mind and Heart) مسلمانان می تواند منافع میان مدت و بلند مدت جمهوری اسلامی را به خوبی پوشش دهد.

اما برای حل کوتاه مدت مشکل، ایران باید رویکرد دیپلماسی هسته ای خود را به سمت دیپلماسی منطقه ای تغییر مسیر دهد. چرا که در شرایط فعلی طرف غربی به هیچ وجه تمایلی به پایان دادن بحران هسته ای ندارد. دیپلماسی منطقه ای باید به دنبال فرو کاستن تنش میان ایران و کشورهای منطقه باشد وایران باید در مذاکرات دیپلماتیک تلاش کند تا به این مقابله و رقابت منطقه ای پایان دهد و این ممکن نخواهد بود مگر با کمی از خودگذشتگی وتصمیم همه جانبه برای شروع به پایان دادن به مسابقه بی فایده ای که زیان کشور های خاورمیانه و سود غرب را در بر دارد.

 

نظر دهید !!!

نظر شما برای “مذاکرات هسته ای”قالب وردپرس