میرآب؛ فیلمی در مذمت جنگ

میرآب؛ فیلمی در مذمت جنگ

کم هستند بازیگران بزرگی که کارگردانان موفقی باشند، البته کلینت ایستود واقعا یک استثناست. ایستود هم بازیگری بزرگ در ابعاد جهانی است و کارگردانی مولف در ابعاد تاریخی. با این حال که تعداد بازیگر کارگردانان موفق بسیار اندک هستند با این حال تب کارگردانی میان ایشان بسیار بالا ست.

راسل کرو(Russell Crowe) هم از این قایده مستثنا نیست ولی از قانون عدم موفقیت ایشان در کارگردانی چندان صدق نمی کند. میرآب (Water Diviner) فیلمی است که کرو هم کارگردانی آن را بر عهده دارد و هم نقش اول فیلم. فیلم داستان جنگ ۱۹۱۹ میان امپراطوری انگلیس و امپراطوری عثمانی, سه فرزند جاشوا کانر (راسل کرو) به عنوان سربازان قوای متحد از استرالیا در جنگ جهانی اول حضورداشته اند و در نبردی سخت جان باخته اند. جاشوا میرآبی است که با شم متافیزیکی خود آب پیدا می کندو چاه می کند. اما ناگهان همسرش که در فراغ فرزندان می سوزد در برکه ای غرق می شود و جاشوا خانه را رها می کند و برای یافتن اجساد فرزندانش راهی ترکیه می شود و با زنی زیبا آشنا می شود و به صحنه نبرد می رود.

 

24-water-diviner.w750.h560.2x

 

این فیلم درامی تاریخی جنگی است که در گیشه موفق نبود، این فیلم با هزینه ای ۲۲ میلیونی ساخته شده است و تنها ۲۰ میلیون درآمد داشته است. شاید این عدم موفقیت به خاطر انتقادات تندی است که از سیاست انگلستان در مواجه با ترکیه و جنگ داخلی این کشور و البته مذمت جنگ است. فیلم در همه ابعاد تلاش می کند تا خاطر نشان که جنگ شوم ترین ساخته دست بشر است. حتا فرمانده ترک در این فیلم تلاش می کند تا ژنرال انگلیسی را برای پایان دادن به اختلافات داخلی و جلوگیری از جنگ راضی کند.

 

Directed by Russell Crowe
Produced by
  • Troy Lum
  • Andrew Mason
  • Keith Rodger
Written by
Starring
Music by David Hirschfelder
Cinematography Andrew Lesnie
Edited by Matt Villa
Production
company
  • Fear of God Films
  • Hopscotch Features
  • Seven Network
  • RatPac Entertainment
Distributed by
Release dates
  • December ۲۶, ۲۰۱۴(Australia/Turkey)
  • April ۲۴, ۲۰۱۵(United States)

در مجموع، من فیلم را به خاطر فیلم برداری خوب و داستان روانش پسندیدم. از این که کارگردان در نشان دادن زجری که از دست دادن فرزندان و عزیزان بر انسان تحمیل می گند موفق بوده است لذت بردم. فیلم در دقایقی زیادی مرا با خود همراه کرد. فیلم نامه که از کتابی با همین نام اقباس شده است توسط Andrew Anastasios نوشته شده است. البته فیلم در جشنواره ها جندان موفق نبوده است اما چند جایزه از جشنواره ترکیه برده است. فیلم نظر منتقدان سینما را به خود جلب نکرده است در عوض بینندگان از فیلم راضی بوده اند من دیدن این فیلم را به شما توصیه می کنم.

نظر دهید !!!

یک دیدگاه برای “میرآب؛ فیلمی در مذمت جنگ”

  1. تسویه حساب مرتب و به موقع بدون نیاز به ارسال درخواستقالب وردپرس