آغاز پایان داعش؟ یا جنگ زرگری؟!

آغاز پایان داعش؟ یا جنگ زرگری؟!

 خبرگزاری اخلاص ترکیه به نقل از منابع محلی در مرز ترکیه با سوریه خبر داد که درعملیاتی که روزپنجشنبه به دنبال کشته و زخمی شدن ۳ نفر ازمرزبانان ترکیه علیه داعش شروع شده وهنوز ادامه دارد، ۱۰۰ نفر ازعناصر داعش به هلاکت رسیده اند. درپی ممانعت نیروهای ارتش ترکیه از ورود یک گروه از عناصر داعش که گویا می خواسته اند یک عضو مصدوم خود را برای مداوا به بیمارستانی درخاک ترکیه منتقل کنند، ازسوی این گروه به مرزبانان ترکیه تیراندازی می شود که دراین حادثه یک مرزبان کشته ودو مرزبان ترکیه زخمی شدند.
خبر در نگاه اول رسا ست، ترکیه در پی تعرض به مرزش اقدام تلافی جویانه انجام داده است . این در حالی است که سراسر اینترنت را خبری مبنی بر توسعه همکاری هوایی امریکا و ترکیه منتشر شده است که طی آن نه تنها ترکیه اجازه حمله نظامی از پایگاهش در ترکیه را داده است بلکه ساعاتی پیش (روز اول مردادماه) اقدام به حمله نظامی علیه مواضع داعش در ترکیه کرده است. در صورتی که ترکیه ماه ها از استفاده پایگاه های نظامی ش علیه داعش خودداری می کرد و باعث تنش میان ترکیه امریکا شده بود.
اما خبر را با دقت که مطالعه کنید متوجه می شوید اعضا داعش انتظار داشته اند که به راحتی از مرز عبور کرده و عضو خود را به بیمارستان و امکانات درمانی ترکیه برسانند. یعنی قبلا این امکانات به راحتی در دسترس ایشان بوده است. و اکنون با تغییر سیاست های گروه های حامی نزاع داخلی بین تروریست ها و این کشور هادر گفته است.
از سوی دیگر ۲۶ تیر داعش اقدام به یک عملیات انتحاری در ریاض کرد که در کنار عملیات انتحاری هفته اخیر ترکیه و ماه گذشته کویت، می توان به این نتیجه رسید که جنگ داعش اکنون به همپیمانان خود رسیده است. دو گمان کلی از این اتفاقات می توان داشت، اول: میان داعش و کشورهای محور عربی صهیونیستی اختلافاتی بروز کرده است که این اختلافات به بحران درونی و شاخ و شانه کشیدن داعش برای آن ها منجر شده است. بر اساس این فرض واکنش عربستان هنوز معلوم نیست ولی ترکیه تصمیم گرفته است تا به جنگ متحد قدیم خود برود در حالی که هنوز نفت این گروه را می خرد و سازمان انتشاراتی آن در ترکیه قرار دارد.
دوم: داعش از دست محور عربی و ترکیه خارج شده و اکنون کامل در اختیار صهونیست ها قرار دارد لذا به عنوان اهرم فشاری علیه این کشورها برای مذاکرات پشت پرده مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس هر دو این مفروضات با از بین رفتن محور حمایتی عربی صهونیستی از داعش می توان انتظار داشت پایان کار این گروه تروریستی خشن نزدیک باشد.
اما به نظرم کمی مفروضات و نتیجه گیری ساده سازی شده اند. اگر چه منطقی به نظر می رسند. چرا؟ چون نقش محوری امریکا در ایجاد و عروسک گردانی داعش نادیده گرفته شده است. هر چند که خدمات داعش به امریکا وصف نشدنی و بی اندازه مهم هستند (می گویید چه نقشی تنها یک نقش را در نظر بگیرید تخریب اسلام در چشم مردم غرب) و هر گروهی می تواند پایانی داشته باشد و این نیز آغاز پایان داعش به نظر می رسد.
اما منافعی که داعش برای امریکا و هم پیمانان ش می تواند داشته باشد در مقابل هزینه های آن ناچیز است. پس از وارد شدن عربستان در گرداب جنگ بی حاصل یمن اکنون داعش می تواند به مرور به چهره متحول کننده در سراسر منطقه نبدیل شود و برادر کشی بین مسلمانان را ادامه دهد به همبن گمان نمی کنم در نهایت امریکا در حال حاضر برای نابودی داعش برنامه ای داشته باشد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “آغاز پایان داعش؟ یا جنگ زرگری؟!”قالب وردپرس