خودکامه؛ سریالی در توجیه داعش

خودکامه؛ سریالی در توجیه داعش

خودکامه (Tyrant) یک درام تلویزیونی محصول آمریکا ست که توسط Gideon Raff نوشته و کارگردانی شده است. این سریال خوش ساخت در فصل اول سال گذشته ۲۰۱۴ در شبکه اف ایکس به نمایش در آمد فصل اول ده قسمت بود و داستان یک متخصص اطفال امریکایی (بری) را روایت می کرد که در حقیقت پسر دوم (بسم) یک خودکامه عرب بود این خودکامه رییس جمهور مادام العمر کشور ساختگی ابودین بود. آن ها آماده می شدند تا برای ازدواج برادر زاده اش به این کشور سفر کنند که بری یا همان بسم بسیار با این کار مخالف بود. اما بلافاصله با رسیدن به کشورش وارد بازی های سیاسی شد به طوریکه درگیر یک کودتا علیه برادر بزرگ ترش گردید که پس از پدر به حکومت رسیده بود.

در فصل اول اگر چه روایت های نامربوط و همچنین ارجاعات ناکاملی به جنش بهار عربی شده بود و از زاویه دمکراسی غربی به قضاوت درباره همه چیز در یک کشور عربی می پردازد اما چهره ای واقعی از آزادی خواهی در این کشور ارائه می کند. دلیل خودسوزی در این سریال فقر مفرط نشان داده می شود و این بخش از داستان این سریال یکی از بهترین قسمت های آن است.

اما سریال با شیطنت خاص امریکایی ساخته شده است و ظیطنت تازه از اواسط فصل دوم خود را نشان می دهد. اولین شیطنت این سریال تیتراژ ابتدایی آن است که به صورت بسیار ناشیانه ای از روی تیتراژ بازی تخت و تاج ساخته شده است و کنایه از همان توحش در این سریال دارد. اما وقیح تر زمانی است که ناگهان یک گروه تروریستی با عنوان خلیفه توسط یک مصری با تجهیزات بسیار پیشرفته ظاهر می شود و به نبرد با حکومت ابودین بر می خیزد.

هر چند خشونت چندش آور تروریست ها در حد داعش نشان داده نمی شود اما ارجاعاتی به خشونت این گروه نیز وجود دارد. با این همه رهبر مخالفان که تا این جا معقول به نبرد برای آزادی می پرداخت نیز به این گروه ملحق می شود و ناگهان مشروعیت خاصی به این گروه برای کشتار و ویرانی ها می دهد.

در مجموع اگر چه دیدن این سریال را به شما توصیه می کنم اما باید آن را با دقت و توجه به همین ظرایفی که گفته شد ببینید. هر چند که مخاطب این سریال ما ( ایرانی ها) نیستیم اما به نظر می رسد که سریال برای تطهیر و توجیه اقدامات گروه های تروریستی چون داعش در اذهان مخاطبان ساخته شده است.

نظر دهید !!!

یک دیدگاه برای “خودکامه؛ سریالی در توجیه داعش”قالب وردپرس