حمله های روسیه؛ تعیین سرنوشت یا خرابه بر خرابه

حمله های روسیه؛ تعیین سرنوشت یا خرابه بر خرابه

سی سپتامبر ۲۰۱۵، روسیه در قالب اقدام مشترک برای مبارزه با تروریسم در منطقه بر خلاف امریکایی ها و هم پیمانان غربش به گروه های مخالف دولت سوریه حملات گسترده ای را آغاز کرد که بلافاصله واکنش جهانی را به همراه داشت.

غربی هم به خاطر وسعت و شدت حملات و هم به دلیل آن که داعش مورد حمله قرار نگرفت بلکه عملا گروه هایی که آن ها از ایشان حمایت می کردند مورد هدف قرار گرفتند اعتراض کردند.

این در حالی بود که بانکی مون به عنوان سخنگوی سازمان ملل عملا نه حمایت کرد و نه محکوم کرد حال آن که روسیه مدعی است که بر اساس اقدام مشترک بر علیه تروریسم و ذیل برنامه های سازمان ملل این حملات را سامان داده است.

پر واضح است که ترکیه عربستان و کشورهایی که تمام تلاش خود را برای سرنگونی بشار اسد بکار بسته بودند از این اقدام ناراضی بودند و بلافاصله مذاکرات خود را برای جلوگیری از حملات با کرملین آغاز کردند. حتا ترکیه تا کنون بارها به خاطر استفاده از فضای کشورش برای حملا اعتراض کرده است.

در این میان اسراییل با این که سیاستش بر حفظ بحران در منطقه و جلوگیری غلبه یکی از طرف های درگیر بر دیگری استوار است اما بلافاصله با پیوستن به نیروهای اطلاعاتی روسیه تلاش کرد تا ابعاد همکاری ما و حزب الله با روسیه را کنترل کند.

ما البته از این اقدام بسیار راضی بوده و تمام مساعی خود را برای کمک به روسیه برای انجام حملات موثر روی زمین انجام داده ایم و می توان نتیجه گرفت که این حملات در روزهای اول جو روانی بسیار مساعدی را به نفع محور مقاومت ایجاد کرد.

آن چه تا کنون نوشته شد حقایقی (فکت) است که می توان با نگاه غیر مسلح و از خلال تنها اخبار پس از حمله روسیه متوجه شد. به این ترتیب روسیه پس از درگیری با غرب بر سر اوکراین دچار تغییر در سیاست خارجی خود شده است و از یک برنامه مماسات گونه و مشترک با غربی ها دست بر داشته و با صراحت بیشتری منافع و امنیت ملی خود را دنبال می کند.

اما در تمام دوران ها روس ها شرکایی بسیار نا مطمئن در حوزه سیاست خارجی به خصوص برای ما بوده اند. اقدام امروز آن ها در جانب داری از دولت سوریه موضعی است که البته ما می پسندیم و روسیه نیز پس از قطع ارتباطش در عراق و لیبی اکنون در سوریه نمی خواهد تکرار شود و ما نیز متوجه این منظور هستیم و البته در مسیر مشترک گام بر می داریم.

اما نیروهوایی یک نیروی برای درگیری (Engagement) کوتاه مدت است. یعنی استفاده از موشک و حمله هوایی اگر چه سر وصدای زیادی تولید می کند اما محدوده تاثیر نظامی موقت و محدودی دارد. و همان اندازه که برای شروع یک درگیری ایده آل است برای طولانی مدت بلا استفاده است. سرنوشت تمام جنگ های طول تاریخ تا کنون را نیروی زمینی مشخص می کند.

و این همان نقطه ای است که اما و اگر این ماجرا شروع می شود. این نکته ریز را در خاطر داشته باشید که اوباما در تمام این سال ها تعهد جدی برای دور نگه داشتن نیروی زمینی امریکا از درگیری های منطقه داشته است اما اکنون با فرستادن نیروی زمینی به منطقه تلاش خواهد کرد منافع خود همچنان حفظ کند. آیا روسیه نیروی زمینی به سوریه خواهد فرستاد؟

نکته مهم تر این که حمله روسیه فرانسه را نیز به کارزار منطقه ای کشاند و بزودی انگلیس هم وارد معرکه می شود. وضعیت المان به چه صورت خواهد بود؟ و این همه یعنی خرابه های بیشتر و مسلمان کشته بیشتر و هزینه های بیشتر از سوی ما عربستان ترکیه و . . .

نظر دهید !!!

نظر شما برای “حمله های روسیه؛ تعیین سرنوشت یا خرابه بر خرابه”قالب وردپرس