حمله ترکیه به روسیه یا حمله به اتحاد ایران-روسیه؟

حمله ترکیه به روسیه یا حمله به اتحاد ایران-روسیه؟

پیش از برگزاری مجمع کشورهای صادر کننده گاز در تهران مهمترین سوال این بود که واکنش غرب به آن چه خواهد بود. شاید عده بسیاری واکنش غرب به این اجلاس را بی اعتنایی ارزیابی می کردند اما قدرت نمایی پوتین و اعلام تعلیق تحریم اتمی علیه ایران و آغاز تحویل موشک های اس سی صد عملا صبر و تحمل را برای طرف غربی غیر ممکن ساخت.

در آخرین ساعات دیروز یعنی همزمان با پایان یافتن نشست مجمع ، دفتر ریاست جمهوری ترکیه از سرنگونی یک جنگنده روسی در نزدیکی مرز با سوریه توسط نیروی هوایی ترکیه خبر دادند. این در حالی است که روسیه اعلام کرده است می تواند ثابت کند که هواپیمای روسیه در خاک سوریه مورد هدف پدافند موشکی ترکیه قرار گرفته است.

جنگنده ساقط شده در منطقه ترکمان نشین سوریه که به “جبل ترکمان” مشهور است به زمین افتاده است و شبه نظامیان ترکمان که علیه دولت سوریه می‌جنگند و از آنکارا دستور می‌گیرند، اعلام کرده‌اند که یکی از خلبان‌ها را دستگیر کرده‌اند و به دنبال یافتن دومی هستند.

در این ماجرا شبکه الجزیره مدعی شده است که ترکیه گزارش ماوقع را به ناتو داده است و از گرفتار شدن خلبان روسی به عنوان به اسارت گرفتن او نام برده است.

هر چند که تا زمانی که این نوشته را تنظیم می کنم واکنش های رسمی رییس جمهور روسیه منتشر نشده است اما به نظرم ترکیه که از ابتدا با بمباران مخالفانن بشار اسد مخالف بود و منافع مالی هنگفتی در معامله با داعش و حامیانش دارد ریسک خطرناکی کرده است و در حال حاضر و با شرایط روحی حاکم بر سیاست خارجی روسیه این اقدام ترکیه با واکنش تندی همراه خواهد بود.

تلاش ترک ها برای مهار تاثیر حمله روسیه به مخالفان دولت سوریه نه تنها به خاطر برنامه های گذشته یا سود مالی و هم پیمانی با عربستان است بلکه این چنین اقدام خطرناکی تنها برای جلب حمایت ناتو و یا بهتر بگویم تحت فشار گذاشتن ناتو برای مهار روسیه و ایران است.

شاید ترکیه حضور روسیه قدرتمند را با خمایت ناتو پذیرفته باشد اما به نظر می رسد تخت تاثیر القائات عربی عبری اکنون تحمل اوج گرفتن قدرت ایران برای ش غیر قابل تحمل باشد.

البته این موضوع می توان در برنامه سیاست خارجی ما نشانه ای از به هدف نشستن و درست بودن برنامه ها باشد اما به نظر من وقتی این برنامه ها می توانند به واقع درست باشند که کشورهای اسلامی یعنب حتا عربستان را از خالت تهاجمی بر علیه ما حداقل به صورت بی طرف در آورند تا در بازی امریکایی اسراییلی بر علیه ما قرار نگیرند.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “حمله ترکیه به روسیه یا حمله به اتحاد ایران-روسیه؟”قالب وردپرس