تحریم های گوگل پس از برجام

تحریم های گوگل پس از برجام

یک دهه پیش زمانی که مشغول ترجمه کتاب جهان مسطح فریدمن بودم درباره توسعه صنعت نرم افزار در ایران زیاد مطلب نوشتم. در آن کتاب فریدمن از تجربه اش در سفر به هند گفته بود و این که چگونه امریکایی ها فعالیت های کم ارزش را به هند برون سپاری می کنند و چگون از این طریق عده ای از فقر نجات می یابند و هزینه های شرکت های امریکایی نیز کاهش می یابد.

آن روزها اگر ما هم نفت نداشتیم شاید توسعه صنعت نرم افزاری در کشور یک اولویت برای مان می شد. ولی نفت که بهانه است مدیریت بسیار ناکارآمد ما در حوزه فن آوری و پیچیده کردن آن با مباحث امنیتی ما را از یک بازار بزرگ و درآمد سرشار و از همه مهم تر ایجاد امید در بخش های جوان کشور بازداشت و بازداشته است و در افق چند ساله نیز در این زمینه امیدی به نظر نمی رسد.

این مقدمه را گفتم که بدانید چرا مثلا برای ما می تواند مهم باشد وقتی گوگل سایت های توسعه نرم افزاری خود را بر روی ما می بندد.(نگاه کنید به http://developer.android.com) این به این معنی است که شما نمی توانید به اخرین دستاوردهای برنامه نویسی گوگل دسترسی داشته باشید. اگر بخواهید برنامه اندروید استاندارد بنویسید هر بار بروزرسانی نرم افزارها چند روز وقت تان را می گیرد.

پس از اجرایی شدن برجام همه گمان می کنند که تنها کافی است نام ایران در زمان ساختن ایمیل ظاهر شود یعنی رفع تحریم ها باید عرض کنم خیر! هیچ تحریمی رفع نشده است. هنوز هم گوگل دسترسی به بسیاری از مدارک ارزشمند خود را از ما دریغ می دارد. و این نه بخاطر تحریم ها بلکه به خاطر فیلتر کردن سایت های اصلی گوگل است.

گوگل کل درآمد خود را از کلیک های کاربران در می آورد و ما با فیلتر کردن یتیوب به طور مثال این درآمد را از او دریغ می کنیم و او نیز استفاده ما را محدود می کند. یکی از مسئولین حوزه فن آوری اطلاعات مدعی بود که چرا ما باید باعث پول درآوردن گوگل بشویم. واقعا چرا؟

چون این فن آوری در دنیا بی رغیب است و تا زمانی که ما به طور مثال یک موتور جستجو نداشته باشیم که ۵ درصد توان گوگل بازدهی داشته باشد هیچ کس از گوگل دست بر نخواهد داشت. من به عنوان یک ایرانی هم اکنون مایلم یک سرویس کاربری مثل گوگل اکانت داشته باشم. ایا در کشور این امکان وجود دارد؟ که هم ایمیل با ظرفیت نا محدود و هم درایو ابری و هم به من عرضه کند؟

برای آگاهی دقیق تر از سیاست های گوگل در این زمینه می توانید به وب سایت گزارش شفاف خود شان مراجعه کنید. ولی حیف کاش ما هم می توانستیم از ظرفیت های گوگل استفاده کنیم.

http://www.google.com/transparencyreport/

http://www.google.com/transparencyreport/traffic/#expand=IR

نظر دهید !!!

یک دیدگاه برای “تحریم های گوگل پس از برجام”

  1. یوسف

    درسته تحریمی در حوضه آی تی برداشته نشده و نخواهد شد
    با توجه به اینکه شرکتهای آمریکایی همچنان مشمول تحریم هستند خوب همه شرکتهای آی تی شرکتهای آمریکایی هستن من که امیدی به بهبود اوضاع ندارم تمام جونیم تو این کشور حروم شد چون تو این حوضه فعالیت میکنم تنها به فکر اینم که چطور بتونم با جون کندن از ایران خارج شم و …قالب وردپرس