انتخابات مجلس؛ پیش بینی ها

انتخابات مجلس؛ پیش بینی ها

در مطلبی قبلا تحلیلی بسیار زودهنگام از انتخابات مجلس پیش رو را ارائه کرده بودم. پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها می توان گفت که آن تحلیل را عملا شورای نگهبان کان لم یکن کرد و با توجه به تعداد باقی مانده از میان کاندیداهای جناح های اصلاح طالبان عملا امکان بستن یک لیست هم وجود ندارد چه رسد به چندین لیست که به تنش میان گروه های مختلف بیانجامد و تاثیر منفی بر انتخابات ریاست جمهوری آینده داشته باشد.

اما از سوی دیگر شاید تنها شهری که امکان پیروزی کم و بیش غیر اصول گرایان وجود داشته باشد اصفهان، تبریز و تهران است. در صورتی که همان الگوی مشارکت در شهرهای بزرگ که در دوره قبلی انتخابات وجود داشته دوباره تکرار شود می توان پیش بینی کرد که اصول گرایان لیستی ۲۰ تا ۲۲ درصد آرا و اصول گرایان غیر لیستی ۱۰ تا ۱۲ درصد از ارا را در اختیار خواهند داشت. به این ترتیب در شهر های بزرگ و متوسطی که این دو لیست بر هم انطباق داشته باشند کاندیداها در همان مرحله اول وارد مجلس خواهند شد. اگر کار ارائه لیست های انتخاباتی در میان اصول گریان پیچیده شده باشد امکان دارد غیر اصول گرایان وارد مرحله دوم شوند.

غیر اصول گرایان ۷تا ۹ درصد آرا را در اختیار دارند. پس اگر بخواهند در شهرهای بزرگ لیست برنده ای داشته باشند باید هر چه بیشتر مردم را به مشارکت در انتخابات تشویق کنند. هر چه مشارکت بالاتر برود بر درصد آرا آن ها افزوده خواهد شد و می توانند شانس خود را در مرحله دوم انتخابات بیازمایند.

با توجه به لیست های اصلاح طلبان در شیراز و اصول گرایان می توان پیش بینی کرد که لیست اصلاح طلبان شانس چندانی ندارد در عوض با توجه به بسته نشدن چهره های شاخص اصول گرایان در یک لیست می توان انتظار داشت همان نتایج انتخابات قبلی با اندک تغییری تکرار شود.

در مجموع می توان انتقاداتی که به برنامه های انتخاباتی اصلاح طلبان طرح کرد این است که به رای قومیت ها بیش از اندازه اهمیت می دهند. میزان رای قومیت ها به یک فرد در هیچ انتخاباتی بیش از ۴ هزار رای نبوده است. از سوی دیگر عدم توجه به همزمانی انتخابات خبرگان رهبری و مجلس و لزوم ارائه لیست برای انتخابات خبرگان می تواند کمکی به لیست انتخابات مجلس کند. شاید حمایت از آیت اله موحد و سر لیست قرار دادن ایشان در لیست بتواند به آن ها کمک کند. در مجموع تصمیم گیری های انتخاباتی اصلاح طلبان در شیراز و احتمال بسیار زیاد در همه کشور به عهده کسانی است که تا کنون نه به عنوان کاندیدا نه به عنوان اعضا ستاد در هیچ انتخاباتی موفق نبوده اند. به همین خاطر بر معیارهایی تاکید می کنند که در نظر مردم مهم نیستند و معیارهایی را پیش می کشند که خودشان در آن معیار اولویت دارند.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “انتخابات مجلس؛ پیش بینی ها”قالب وردپرس