ارزیابی سویفت زبان جدید اپل

ارزیابی سویفت زبان جدید اپل

در سال ۲۰۱۴ و پس از تقریبا چهار سال اپل زبان برنامه نویسی جدیدی را برای برنامه نویسی اپلیکشن های محصولات خود معرفی کرد. این زبان سوییفت Swift نام دارد که بر پایه ابجکتیو سی نوشته شده است و تلاش کرده است تا امکانات جدیدی را در اختیار برنامه نویسان اپل قرار دهد و به آن ها برا سرعت بخشیدن کار خود کمک کند.

محیط برنامه نویسی آن ایکس کود Xcode نام دارد که تا کنون صرفا در خود محصولات اپل قابل استفاده و دسترسی است. که این مسئله البته از اپل دور ذهن نبود اما توسعه اپلیکیشن های اپل را برای توسعه دهندگان با امکانات محدود دشوار می سازد. توجه داشته باشید که دنیایی از اپ های اندروید توسط همین افراد و با محیط اندروید استودیو که در تمام پلت فرم ها از جمله اپل قابل استفاده است تولید می شود.

سویفت یک زبان برنامه‌نویسی چند شیوه‌ای و از نوع کامپایلری است که برای توسعهٔ iOS، OS X، watchOS و tvOS توسط شرکت اپل ساخته‌شده است. سویفت برای کار با فریمورک‌های Cocoa و Cocoa Touch اپل و تعامل با حجم عظیمی از کدهای Objective-C نوشته شده برای محصولات اپل طراحی شده است.

توسعهٔ سویفت در سال ۲۰۱۰ توسط کریس لاتنر آغاز شد و تقریبا به عمر سی ساله ابجکتیو سی در اپل پایان داد. این برنامه امکان جالبی دارد که هوشمندانه است و نشان می دهد که توسعه دهنده او سال ها برنامه نویس بوده و به مشکلات برنامه نویسی آشنا ست. شما از یک سو برنامه می نویسید و در سوی دیگر صفحه نتیجه را می بینید. یعنی لازم نیست برای عیب یابی و تست وقت جداگانه ای بگذارید و برنامه را اجرا کنید.

swift-screenshot

 

از ادعا های دیگر سوییفت آن است که protocol extensibility است یعنی قرارداد محور است شما می توانید برای بخش های مختلف قرارداد های جدیدی وضع کنید. مثلا بگوید حتا اگر پاسخ آرایه شما پوچ بود از آن بگذرد و برنامه شما خطای ساختاری نگیرد.

در کل می توان گفت هر چند ادعاهای اپل هم به واقعیت نپیوندد اما ریسکی است که این شرکت کرده و تا به حال یعنی طی چند ماه اخیر چندین وبرایش برای سویفت و ایکس کود ارائه داده است. از آن جا که منابع برای فراگیری محدودند شرکت رسانه اقدام به راه اندازی مرکز آموزش سوییف با آدرس http://learnswift.ir کرده است. امیدوارم مورد توجه تان قرار گیرد.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “ارزیابی سویفت زبان جدید اپل”قالب وردپرس