نامه می نویسم پس هستم!

نامه می نویسم پس هستم!

نامه مدیر محترم انگیزه نوشتن این متن کوتاه شد. مدیر محترمی در حمایت از رییس ش در سازمان صدا و سیما نامه ای نوشته است که از حیث عملیات روانی نکاتی دارد که روشن کردن آن ها بخصوص در شرایط فعلی کشور حیاتی و لازم به نظر می رسد. در این نامه سرفراز قیاس به اشعث بن قیس شده است که فرماندار مصر در زمان خلافت مولانا امیر المومنین حجه الله علی خلقه علی بن ابی طالب (ع) بود و به تیر پنهان شایعه سازی های دوست و دشمن از کار بر کنار شد و سپاه امیرالمومنین صاحب ذوالفقار از امکانات و نفرات سپاه مصر در جنگ صفین بی بهره ماند.

بهر حال از این قیاس که بگذریم باید به این نکته توجه داشت چون موضوعی برای ده یا بیست هزار نفر حایز اهمیت است به معنی آن نیست که در جامعه نیز بازتاب دارد. اکثر موضوعات تنها گریبار گیر عده ای بسیار اندک از مدیران اجرایی و سیاسی و کارکنان اطراف ایشان است و تعمیم خبر آن ها به همه جامعه بی فایده و اکثرا مضر به حال همان فرد و البته جامه است. من شخصا از کانال شهرزاد بی خبر بودم یا بحران های اخیر مدیریت صدا و سیما  را در نسبت با شهرزاد قلی خانی احساس نمی کردم. اما نامه ایشان یکی از بی دقتی های رسانه ای ست. که یا یک گل به خودی در لحظه حساس است یا یک گل حساب شده و دقیق!

اگر شق دوم است و مدیر محترم تلاش کرده است تا در آتش بدمد موفق شده است. اما اگر مدیر محترم واقعا قصد دفاع از آقای سرفراز را داشته است باید خاطر نشان کرد که این روش از دفاع بدترین نوع دفاع رسانه ای است. چرا؟

۱. استفاده از قیاسی که محل مناقشه خواهد بود و ذهن خواننده را بشدت درگیر می کند.

۲. کد دادن به عملیات روانی دشمن و مشروعیت سازی از طریق بزرگ کردن عمل انجام شده!

۳. عدم کوچک سازی مسئله در قیاس با تحولات موجود

۴. طرح موضوع در زمان نامناسب

۵. عدم طرح راه های رفته توسط دوستان در برابر اقدام دشمن

عملیات روانی در یک کلمه بردن قلب و ذهن مخاطب است یعنی شما یا ذهنش را درگیر کنید یا قلبش را برباید اگر هر دو را انجام دهید که فبه المراد! چون از این دست اقدامات در سال های اخیر بسیار زیاد شده است و عده ای با ادعای دوست داری نظام و علاقه به رهبری به چنین اقداماتی دست می زنند توجه به نکاتی که خاطر نشان می شود ضروری است:

۱. گفتن به وقت ضرورت

۲. اظهار نظر تنها زمانی که وظیفه شخص است و جامعه از او می طلبد

۳. مکار بودن در برابر مکر دشمن پر هیز از ساده انگاری و ساده لوحی

۴. عدم ارائه فاکت هایی که بعدا قابل ارجاع توسط دشمن هستند. چون دشمن تنها بخش مورد نظر از صحبت شما را منعکس می کند.

۵. کم گوی و گزیده گویی. مثال آقا در جلسه با فرماندهان و افسران نیروی انتظامی همین چند روز پیش در یک جمله اشاره ای به خانواده اعضای نیروی انتظامی کردند و از ایشان تشکر. این بیشترین اثر را خواهد داشت.

۶. تلاش برای بی رنگ کردن توطئه نه دمیدن در آتش دشمن! نگاه اجمالی به موضوعاتی چون برجام و … می تواند به ما بیاموزد که اکثر موضوعات کارشناسی به خصوص در حوزه روابط بین الملل که متضمن مباحث امینت ملی است مختص نخبگان است و بحث ها نباید به فضای عمومی کشیده شود.

واقعا گمان می کنم که ستاد پدافند غیر عامل باید در این زمینه ها وارد شود و با تهیه جزوات کاربردی و برخورد مناسب، مدیران و شخصیت های نظام را از ترفندهای دشمن و اقدامات لازم دوستان آگاه سازد. رصد و تذکر مهربانانه، به موقع و خصوصی بسیار می تواند در این امر به پافند غیر عامل کند.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “نامه می نویسم پس هستم!”قالب وردپرس