قلم در دست مجاهدین

قلم در دست مجاهدین

روس ها در حالی ماه می را سر خوش از فتح برلین در جنگ جهانی دوم جشن می گیرند که این رویداد در المان با سکوت کامل همراه است. ولی روس ها که بزرگ ترین قدرت جهان در زمان خود یعنی آلمان را به یاری امریکا شکست دادند به روی خود نمی آورند که در دره پنجشیر ۵ بار از مجاهدین به رهبری امیر صاحب شکست خوردند و با هر ترفندی حتا بمباران وسیع منطقه نیز نتوانستند بر مجاهدین چیره شوند.

این روزها کمتر دیده ام که دوستان و همکاران من از مجاهدین و رهبرشان امیر صاحب یا شیر پنجشیر یا همان احمد شاه مسعود یادی کند! چرا؟ چون روزها با گرفتاری های افاغنه در ایران درگیریم؟ یا این که چون یادمان رفته است که مردمان آزاده از آزادگی در هر کجای دنیا دفاع می کنند. در هر حال این روزها که تصویر رژه سرمست از پیروزی روس ها را در مسکو می بینید چندکلامی هم از خاطرات صدیقه مسعود همسر احمد شاه مسعود بخوانید. حیف که او به تیر جهالت و کینه گرفتار شد والا افغانستان و ما اکنون یک مجاهد کم بدیل در کنار خود داشتیم.

«بعد از بازگشتمان به دوشنبه هر بار که مسعود به آنجا می آمد، عکس هایی را از روند پیشرفت کارهای ساختمانی خانه مان با خودش می آوردو به ما توضیح می داد. بچه ها دورش می نشتند و او به تفضیل برای شان توضیح می داد: این اتاق مخصوص دخترهاست. موقتا نسرین با ما خواهد خوابید. آن جا اتاق احمد است. با ذکر جزییات برایشان شرح می داد که در باغی که با بمب خراب شده بود مایل است چه چیزهایی بکارد همچنین برایشان از طبیعت و تغییرات مناظر در فصل های مختلف صحبت می کرد، از خواجه بهاالدین (محل تولد احمدشاه مسعود) زیر برف و در فصل بهار تعریف می کرد. برای این که بچه ها کشورشان را بهتر بشناسند عاشق این بود که برای آن ها رودخانه ای کوچک منظره یک قله کوه ، یک دهکده دور افتاده و … را توصیف کند. بچه ها خوشحال بودند. او می توانست مدتی طولانی توجهشان را به خود جلب کند. نهایتا شب با جنگ بالش ها به پایان می رسید. احساس می کردم بیست بچه شیطان در خانه دارم. آن ها با بلش ها یکدیگر را می زدند و پدرشان به آن ها اجازه می داد تا دلشان می خواهد او را بزنند. آن ها را تشویق می کرد و می گفت: تو یک ببری تو هم یک گرگی زهره تو یک سگ بزرگ هستی و من یک گوسفند کوچولوی بیچاره! و بچه ها همه بر سر او می ریختند. لحظه ای بعد کافی بود بگوید: کافیست. و بچه ها دوباره آرام و مودب شوند. امروز وقتی کتاب های روان شناسی را می خوانم یا گزارش هایی در مورد تربیت کودکان در تلویزیون می بینم در میابم که او با بچه هایمان دقیقا همان رفتاری را که لازم بود داشت.»

a74a15bc903d41e91ecd06a66422eb2e

این بخشی از کتاب «احمد شاه مسعود به روایت صدیقه مسعود» است که نشر مرکز آن را منتشر کرده است. نثری بسیار روان و راحت دارد و از خواندنش لذت خواهید برد و به روان مردی که داستان روایت زندگی اوست دورود شادباش می فرستید. روحش شاد!

—–

درباره حملات پنچشیر بیشتر بدانید:

حملات پنجشیر (روسی: Пандшерская операция – Panjsher Operations)، رشته جنگهایی بود بین نیروهای ارتش سرخ و ارتش جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان با مجاهدین تحت امر احمدشاه مسعود برای کنترل درهٔ استراتژیک پنجشیر در نه سال اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی بین سالهای ۱۳۵۹ الی ۱۳۶۷ هجری شمسی.

ارتش شوروی با همکاری ارتش جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان جمعاً نه حملهٔ بزرگ را به دره پنجشیر در طول دوران اشغال افغانستان سازمان دادند که منجر به خسارات زیاد به منطقه واهالی پنجشیر، نیروی رزمی ارتش سرخ و ارتش جمهوری دموکراتیک افغانستان گردید. چهار تعرض اولیه به پنجشیر به صورتی کاملاً کلاسیک انجام می‌شود که در آنها ستونی از زره پوشها بعد از بمبارانهای هوایی دست به حمله می‌زند. سه حملهٔ دیگر (از ۱۵ ماه مه تا اول ژوئیه و از سی ام اوت تا ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۲ سپس از بیست و یکم آوریل ۱۹۸۴ به بعد) به دلیل گسترش خود، اهمیت تجهیزاتی که به کار گرفته شده‌اند و تا کتیکهای معمول ثابت می‌کنند که پنجشیر فرمانده مسعود، به صورت هدف شماره یک شوروی‌ها در افغانستان در آمده‌است. این سه مرحله، بر زیربنای واحد قرار دارد: سهم اعظم عملیات بر عهدهٔ واحدهای هوابرد است که غالباً چتر بازهایی هستند که در عمق جبهه و بر خط الرأس بلندیها، روستاها و نقاط عبور، پیاده می‌شوند. سپس واحدهای زرهی جای آنها را می‌گیرند. در هر سه مورد، استراتژی مسعود عبارت است از عقب نشینی به دره‌های مجاور و پراکنده ساختن شورویها، سپس باز پس گرفتن مواضع از دست رفته یکی پس از دیگری، بویژه هنگامی که این مواضع به ارتش دولتی واگذار شد.

با وجودی که حملات پنجشیر از شدیدترین عملیاتهای رزمی ارتش‌های شوروی و افغانستان محسوب می‌شد، اما در اثر این نه حمله آنها قادر به کنترل درهٔ پنجشیر نشدند. در ژانویه ۱۹۸۳ شورویها به مسعود پیشنهاد متارکهٔ جنگ می‌کنند.

نظر دهید !!!

نظر شما برای “قلم در دست مجاهدین”قالب وردپرس